Choď na obsah Choď na menu
 


Autorská výstava dobšinskej výtvarníčky

 

Maľba 2009 - 2013

Anna Krivanská

 anicka-2.jpg

KUMULÁCIE

V v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave počas celého leta vystavuje naša mladá rodáčka Mgr. art. Anna Krivanská. Táto výtvarníčka  vyštudovala na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, Katedre maľby, študijný odbor „Voľné výtvarné umenie“. V roku 2012 získala Cenu Rektora Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Okrem absolventských výstav sa zúčastnila  napr. na Výstave textilnej miniatúry „Genius loci“, Bratislava. 2010 a na výstave „Fenomén kniha“ Masarykova univerzita, Brno. 2010, kde získala diplom.
 
Autorská výstava pod názvom Maľba 2009 - 2013 (Kumulácie) predstavuje súbor obrazov, ktoré zaznamenávajú  skutočnosť v jej mnohorakosti. Ústredným motívom  je výtvarná reflexia fenoménu množstva, hromadenia, kumulácie prvkov a zameranie sa na detail mnohovrstvového  celku. Aspekt hromadenia poskytol autorke dostatočne široký potenciál pre výtvarné spracovanie.  Je reflexiou na súčasnú vizuálnu kultúru, preplnenú masmediálnymi obrazmi, pričom toto kumulovanie množstva informácií a vizuálnych podnetov spôsobuje paradoxne akési otupovanie zmyslov recipienta. Séria obrazov narába s týmito javmi prostredníctvom prenesenia množstva jednotlivých fragmentov či informácii na statickú ohraničenú plochu tradičného obrazu, čím si vyžaduje od diváka určitú dávku pozornosti a trpezlivosti, ale i nevyhnutného tvorivého podielu na jeho recepcii.
 
Výstavu, ktorá potrvá od 10. júna do 31. augusta 2013, si môžete pozrieť v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov č. 25. Galéria je otvorená v pondelok až piatok od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00. Špeciálny termín, kedy si budete môcť túto výstavu pozrieť, je  nedeľa poobede 30. 6. 2013 od 15:00 do 17:00.
 
 
anicka-1.jpg
 
 
Eva Šmelková
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Vystava

(Karol Kasanicky, 30. 6. 2013 21:38)

V Rožňave som registroval viac zaujímavých výstav, (nechcem tým samozrejme znižovať úroveň autorskej výstavy Anny Krivanskej), chcem len poukázať na problém, že galéria je v sobotu zavretá. Veľmi rád by som si výstavu pozrel, problém, je v tom, že do Rožňavy sa dostanem väčšinou v sobotu a vtedy sú priestory uzavreté. Snáď sa tam dostanem aj cez týždeň a výstavu si pozriem. Ďakujem za informáciu a úspešných rodákoch, karol

Hreje pri srdci

(Rudolf Pellionis, 13. 6. 2013 15:17)

Keď sa objaví hocikde zmienka o úspešnom dobšinčanovi, hreje ma to pri srdci. Vždy som tvrdil a tvrdím, že v Dobšinej sa rodia a rodili mimoriadne talentovaní ľudia, ktorí sa presadili všade vo svete, len v Dobšinej nie. Takže na jednej strane radosť na druhej strane smutno. V každom prípade však chcem touto cestou zo srdca pogratulovať Mgr. art. Anne Krivannskej ku jej výstave a prajem jej mnoho návštevníkov. A možno sme aj nejakým spôsobom rodina, pretože moji starí rodičia po maminej strane boli Anna a Leonard Krivánsky.

Re: Hreje pri srdci

(A.Krivanská, 15. 6. 2013 19:12)

Pán Pellionis máte pravdu,ste rodina.Váš starý otec Leonard a Ankin prastarý otec Johann Krivanský boli bratia.

Re: Re: Hreje pri srdci

(R. Pellionis, 16. 6. 2013 10:09)

Veľmi pekne ďakujem za upresnenie, ako sme z minulosti rodina. Pozrel som sa do rodostromu, ktorý som robil približne v roku 1960, kde som sa dopracoval ku Andreasovi Krivanskému približne z roku 1850, mal so Žofiou Jex 6 detí. Áno je tam aj Johan a Leonard. Leonardovu vetev mám dopracovanú ku roku 1981. Už to bude všetko ďaleko a vetev Johana Krivanského , ktorý mal tiež syn Johana Krivanského je pekne rozvetvená. Celkove mám zhruba zdokumentovaných 7 pokolení. Tie novšie sú však bez dátumov narodenia, prípadne úmrtí.

Re: Re: Re: Hreje pri srdci

(R. Pellionis, 16. 6. 2013 10:21)

Práve pozerám do toho rodostromu a zisťujem že 8 pokolenie, keď sa narodili moje deti a tie už majú svoje deti, to vôbec nemám zaznamenané. V prípade Johana Krivanského to bude pravdepdobne už 9 pokolenie. Mysliac tým na Mgr. art. Annu Krivanskú.