Choď na obsah Choď na menu
 


Cítite sa v Dobšinej   bezpečne?
 
      Nechcem z týchto stránok vytvoriť akúsi čiernu kroniku, pretože stránka „Dobšiná od Dobšinčana“ bola pôvodne určená najmä pre milovníkov Dobšinej, pre jej krásu okolia, ako aj mesta samotného.
      Nemôže ma však nechať ľahostajným, keď sa dozviem, alebo dočítam o niečom, čo nemusí trápiť iba mňa, ale predovšetkým sa to dotýka Dobšinčanov, žijúcich v tomto meste.
      Keď sa niekde na niečom pracuje, je vždy isté, že sa okolo toho aj niečo deje. Najnovšie ide o výmenu vodovodného potrubia na ul. Novej a Lipovej ulice v Dobšinej. Moja príbuzná, už vo vyššom veku si išla podvečer v mesiaci novembri pre lieky do lekárne na ulici Lipovej a čo čert nechcel, vstúpiac na to pracovisko, pre neohradenie uvedeného pracoviska rekonštrukčných prác na vodovode, padla tak nešťastne, že si zlomila kosť v bedrovom kĺbe, následkom čoho musela byť operovaná a samozrejme hospitalizovaná v nemocnici v Rožňave. Nespokojná vnučka mojej príbuznej sa pýtala na Mestskom úrade v Dobšinej, prečo táto stavba nie je ohradená. Odpoveď bola v tom zmysle, že tam boli dávané pásky, ale vraj cigánčatá to strhávajú.
      Jedno je isté, za túto stavbu nesie niekto zodpovednosť. Musí ju zabezpečiť tak, aby nedošlo ku úrazu svojich pracovníkov, ale ani k úrazu bežných občanov. Neviem či moja príbuzná bude žiadať odškodnenie, ale byť ja na jej mieste, určite by som žiadal odškodné a bolestné!
      Neubehlo veľa dní od vyššie uvedeného úrazu, keď som sa dočítal v Korzári, zo dňa 24.11.2010, že v pondelok o 17.50 hod., pre sto eur ťažko zranil 75-ročnú dôchodkyňu po napadnutí na ulici SNP v Dobšinej, neznámy páchateľ tak, že jej vytrhol kabelku, následkom čoho dôchodkyňa spadla a bude sa liečiť so zranení minimálne 42 dní. Viac o tom čítajte na stránke :  http://korzar.sme.sk/c/5652152/pre-sto-eur-tazko-zranil-dochodkynu.html
 
      V tomto prípade by ma tiež zaujímali bližšie okolnosti. Ako ku prípadu došlo, najmä kto je také hovädo, teda kto je páchateľom toho ohavného činu a či už je vôbec vypátraný. Stane sa to prakticky ešte počas dňa na hlavnej ulici v Dobšinej. To zasa nikto nič nevidel a nič nevie?
      Je na mieste si položiť otázku. Občania Dobšinej, cítite sa v meste Dobšiná ešte bezpečne? Ak áno, alebo nie, rád by som prijal pod týmto mojim článkom vaše komentáre. Od zodpovedných sa asi ani slova nedočkám. Však mám pravdu!?
 
V Košiciach 2.12.2010, Rudolf Pellionis 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

je to smutné

(Miroslav Graff, 21. 12. 2011 18:01)

Poznám tento prípad lebo sa to stalo mojej krstnej a je to veľmi zarážajúce čo sa u nás deje..pán Pellionis chcem Vám velmi pekne poďakovať za Vašu stránku

Re : Keby nebolo keby

(Rudolf Pellionis, 30. 12. 2010 11:39)

Ahoj Jožko. Dobšinej už nepomôže ani Pán Boh ! Rezignujem na články, ktoré by sa eventuálne dotkli budúceho vývoja Dobšinej, to isté sa dotýka prípadného článku ku ostatným voľbám. Jedno je mi celkom jasné, že primátor v súčasnej dobe je ešte z majority. V budúcich voľbách, prípadne v ďalších, určite zasadne na primátorskú stoličku niekto z Rómskeho etnika. Taký je jednoducho perspektívny vývoj, či už demografický ( 70 % žiakov Rómskeho etnika na ZŠ v Dobšinej), čo svedčí o celkovom budúcom vývoji v Dobšinej. Nie som Róm, v Dobšinej nebývam ( vďaka Pánu Bohu), takže aký bude jej ďalší vývoj, ako si ju budú viesť, môže mi byť ukradnuté. V Dobšinej už nikto nezvráti zvrátený vývoj, toho niekedy krásneho čistého mesta, s príjemnými ľuďmi a predpokladám ďalšiu emigráciu bieleho obyvateľstva a to len z prozaického dôvodu, že v Dobšinej ďalej nebude dostatok kvalifikovanej práce a ostanú tí, ktorým budú stačiť sociálne dávky. Tí aj budú voliť a bude ich väčšina! Nepredpokladám totiž nemožné, že by sa mohla Dobšiná stať atraktívna napríklad z dôvodov cestovného ruchu. Robí sa všetko preto, aby sa to utlmilo ( viď demontáž lyžiarskeho strediska Alweg) a vôbec čo sa robí v tento prospech? V čom prerazí Dobšiná? V ničom! Nepredpokladám, že by v Dobšinej vyrástol komplex napríklad priemyselného parku. Dobšiná nemá na to infraštruktúru, ani žiadne ďalšie predpoklady. Totiž aby Dobšiná prešla určitým sitom vo výbere obyvateľstva, museli by tu byť primerané pracovné podmienky, ktoré by zdražili bývanie v tomto meste a ktoré by bolo pre sociálne odkázaných neúnosné! To sa ale v Dobšinej nikdy nestane, takže škoda každej námahy. Pokiaľ ešte niečo dám na tieto stránky, budú to iba spomienky, pretože Dobšiná aj pre terajších obyvateľov, ktorým ešte trošku na meste záleží, raz bude tiež len spomienku. Tak azda iba to treba ešte zachovať, je bývalú slávu, ktorú jej nikto nevráti.

Keby nebolo keby

(Jozef, 29. 12. 2010 16:48)

Ahojte, Rudko a Igor! Na jednu vec zabúdame. Z rozpočtu mesta je platená aj mestská polícia. Tá podľa mňa robí všetko iné, len nie to, čo by mala robiť. Dnes je veľkou módou vyberať pokuty za každé h...., ale zabúda sa na prevenciu, čo je základným princípom mestských polícií inde vo svete. Nehovoriac o činnosti v uliciach mesta. Keď chceme zistiť, aká kvalita MsP je, zhodnoťme kvalifikovanosť a prípravu MsP k výkonu funkcie. Každý predsa vie, kto pracuje v mestskej polícii, čo robil predtým, než tam nastúpil, ako je tam dlho (...a prečo je tam tak dlho?...). Žeby to boli kvality? Silne pochybujem. A aké zmeny čakáte, keď ľudia robia to čo robia len z dôvodu vyrobenia si dôchodku. Keď vieme, že toľko vecí je špatných, ako môžeme dosiahnuť zlepšenie s tými istými ľuďmi? Týka sa to všetkých, čo za stav v Dobšinej nesú zodpovednosť. Rudko, prosím Ťa, bolo by dobré jednu kapitolu na Tvojich stránkach venovať voľbám v Dobšinej. Prečítal som si podrobne Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja v Dobšinej a človek nemusí nikoho ohovárať, stačí, keď vie, čo sa má urobiť a keď si overí, čo bolo urobené. Záver by si mal urobiť každý občan Dobšinej. Sú pred nami 4 roky, aby sme pomohli ľuďom otvoriť oči. Veď aj nás sa to týka. A mňa sa to bude týkať do tej doby, kým budem vlastniť čo i len 1 m2 pôdy v Dobšinej.

Re : ..keby som bol primatorom

(Rudolf Pellionis, 29. 12. 2010 10:12)

Igor, je to charakteristické, pre starých z Dobšinej, že si kladú za vinu to, čo vlastne zapríčiní iný. Moja príbuzná strávila aj Vianoce v nemocnici a možno pred Silvestrom ju pustia. Takže to bolestné, by som určite vymáhal a ešte by mali zaplatiť aj nemocničné trovy. Je to riadne svinstvo, som rozčúlený, keď na to len pomyslím ako trpí pre nezodpovednosť a lajdáctvo iných. Keď som s ňou telefonicky hovoril, vyjadrila sa, že nemala ísť po tme do lekárne. Žasnem nad tým! Taktiež si to kladie za vinu sama.

..keby som bol primatorom

(Igor, 16. 12. 2010 19:46)

..polozil by som si otazku."Kade sa priemezny dochodca pohybuje po meste"??? a zaroven by som si dal odpoved.
1.Nakupovat zakladne potraviny
2.K lekarovi
3.Do lekarne pre lieky
4.Do kostola
5.Na cintorin
Tymto by som si vycerpal svoju analyzu dennej migracie vacsiny dochodcov v meste v ktorom sedim na primatorskej stolicke.Znamenalo by to pre mna, aby som vsetkymi dostupnymi technickymi a pravnymi prostriedkami udrzal priechodne a hlavne bezpecne priechodne komunikacie a priestranstva pred pred horeuvedenymi instituciami.V Dobsinej vsak sledujeme jav,ktory sa da kludne nazvat likvidacny,pre uvedenu kategoriu obyvatelov,pretoze mesto neriesi cistenie a posyp chodnikov,nepokutuje spravcov budov za zanedbanie si povinnosti.Predvcerom spadla na Novej ulici na zladovatelom a poskodenom chodniku od rekonstrukcie vodovodu firmou VVS 78r. dochodkyna.Bolestivo si narazila nohu a bok.Dnes lezi doma a dokonca si sama kladie za vinu,co sa jej stalo.To by sa mi primatorovalo.Babka ma zvoli a ked si ublizi,tak si nebude stazovat na mnou zanedbane povinnosti.Ja si 20.12. dam odsuhlasit minimalne 3,5 tis.plat a este aj nejake odmeny,pred koncom roka a som za vodou dalsie 4 roky.Nebudem predsa pre kazdu blbost schvalovat Vseobecne-zavazne nariadenia,ako to robia v meste Stara Lubovna.http://www.staralubovna.sk/resources/File/vzn_c_21.pdf
Lenze primator Starej Lubovne asi dobre vie preco to robi a hlavne vie,ze je jeho povinnostou v prvom rade chranit zaujmy a zdravie svojich obcanov.