Choď na obsah Choď na menu
 


Dety v starych banoch

 

     Ta oferujem vam ešči članek, jak sme hodyli po starych banoch.  Okolo Dobšinej je velo starych banoch a su aj povesty o nych. O strebre a zlate, o hohatstve. No ta to mi nedalo pokoj tote reči, čo stare lude rečovali o škrjatkoch, čo stražja tote poklady. Ta ket som mal už „svoje“ roky – možno aj deset, dvanast, ta som najšol vchod do strarej bany hnetka za Lackom. Dneska už je zasypana, darmo som vas napnul, už tam se neda ist! J Vy už bohate ste. Dajte pokoj!

No, ta tam bula asi sedem metre halboka šachta a do nej dafto spustil kmen z osiky aj s kuskami konaroch. Dalo sa po nym ist dolu. Ale nebulo mi šicko jedno! Zavolal som si moju sestru, aby se z babikami hrala pri totej diere, kym se nevratim. A keby som se nevratil, ta nech ide po pomoc!  Nasluboval som jej, čo šicko z totej bani pre nu donesem, len aby si tam sedla a čekala na mne. Mama bula krajčirka, ta som jej zobral špulku silnej cverny a to som sestre uviazal o nohu, že aby znala, keby som spadnul... Abo že jej budem davat signaly, ked se dačo se mnu stane. Ale hlavne: aby som se znal dostat z totej bany von. Kukate, čo? Take netočil any Barabaš! Do tanistry po opapovi som si dal švabliky, kus špagatu, čokoladu, svječku a maly bičak : hlapci pametate – rybičku. To som nosil stale, ket som si myslel, že mi može ist o život. Velo som čital o zalesakoch, to som mal stady! Svietil som si z baterku, čo som čajznul otcovi. Ta ket som zijšol dolu osiku ku šachte, sestra mi totu tanistru spustila dolu a ja som išol objavovat svet. Ftedy by se mi krevi nedorezal! Srdce mi bilo až v ušoch a do r..ty by mi any struhany vlas nevejšol! Ale: hore sestra – nemohol som se vratit! Ket som si vymyslel, ta som musel ist hlubši. V ruke cverna, nohy se mi klepali, jak ratlikovi...ale išol som. No ket som už nevidel svetlo a baterka bula slaba, ta som se začnul  riadne klepat od strahu. To by ste museli videt, jak to bulo. To strašne tyho, voda kvapkala...už som videl aj totych škriatkoch! Ta ja že se vratim!. No ne hnetka. Aby nebula hanba! Sednul som si na kamen zadkom do bani, aby som videl na konci hodby svetlo...ale ket se mi zdalo, že mi škrijatok položil ruku na pleco, ta som zobral nohy na pleca a hybaj utekal som, jak o život! Sestra bula bleda, že čo se stalo. Ale ja som se skoro pos...l! Domu sme vratily skoro po tme. Ja špinavy...ale darmo se rodyče pytali, de sme buli....dodnes som sestre vďačny, že me neprezradyla!

     To ne šitko! Druhy dej bul s hlapcami, čo som ich pošalel, že ideme hledat poklad. Ta sme se ešči lepši vystrojili. Už sme mali aj dajake lano – keby dačo a už sme se nebali, bo sme buli vecej. Ta trojo! A sestra nam „kryla“ herbet! Strach zme mali šitke. Ale každy se hanbil ukazat ho. Tak sme se posmelovali navzajom a štuhali jeden do druheho: teraz ty pojdeš do predku, teraz ty...ale Jožovi zhasla naraz baterka a začnul kričet, jak trafeny. „Daj ruku a hybaj se mnu!“ hovorim mu. Ta se teraz nevratime, ket sme objavitele! Aj ony mali všelijake trapene. Ta ne? Zrazu se Jožovi pošmykla noha a hybaj se kulikat do dajakej jamy! Ešči že Fero bul blizko. Sme se pohytali za lano a Joža vyťahli z jamy z rozbitu hlavu, aj nohu. Ešči sme išli dajaku hvilu a zrazu pred nami stena. Konec bany. Ale, lude, keby ste videli tu krasu, čo pred nami bula!!! Same krapnyky! Biele, zelene...najkrajše buli modre. Ta sme ich olamali – to bul naš poklad, naša odmena za chrabrost! Vonku sme se dostali po šnurke, čo sme za sebu puštali. Sestra už premarznuta, už bulo skoro tma. Hlopy, to bul vyprask! Som si nesednul any na druhy den! Nelen že sme nemohli tajit, že sme buli dagde, kde dety nehodia. Ala ja – obajvitel som se pohvalil s pokladom, čo som ukoristil. Ket mam pravdu povedat, nečudujem se mojemu tatkovi! Podla teho, jak me zrezal, mal me barz rad! Tote dvojo, čo buli se mnu dopadli podobne. Ale dluho zme se nevideli, bo sme mali domace vezene.

Bul som ešči paru razy f totej bani, ale už sam. Už som nikemu nyč nerečoval a tam som vyhral nad strigami, škriatkami a všelijakymi glupotami, s totymi nas - deti strašili stare lude.

Alan Dolog  10.12.2011

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ahoj Alan

(Eva, 17. 12. 2011 10:25)

Veľmi milé čítanie!

poďakovanie

(Kristína, 10. 12. 2011 14:49)

Vďaka za veselé čítanie,pozdravujem

Oj, neboli sme dobrí !

(Alan, 10. 12. 2011 10:48)

Čo by sme urobili s nábojmi my? Asi podobný "ohňostroj", ako vy :-). My sme sa raz "náhodou" dostali k rozbuškám a Dynamitu. Hm....ten kráter som našiel al po rokoch! Myslím, že váš ohňostroj bol slabý odvar :-). Alebo keď som vyrábal rakety, jak brnenská Zbrojovka! Nie nadarmo som skončil na chemickej vo Svite :-). Chcel som vyrábať lepšie rakety :-))). Aj tam som sa vyznamenal :-) riaditeľ školy mal dilemu: vylúčiť, alebo povýšiť - za to, čo som vymyslel :-). Ale skončil som ju. Chémiu mám stále rád, ale už nevyrábam rakety :-). Ale mám dvoch vnukov...ktovie...zať sa už teraz bojí, aby som sa nevrátil k receptom :-)))

Naša baňa

(Rudolf Pellionis , 10. 12. 2011 10:10)

Alan, ani neviem, kto v tej bani z detvákov Novej ulice, alebo z Bolzjajfu vôbec nebol. Jedno však viem iste, že odvahu tam nemal vliezť hoc kto, no aj my partia z Novej ulice sme sa v tej bani motali. Určite sme tam boli pred Tebou, lebo sme tam našli bedničku ostrých nábojov, jasne že sme ju zobrali. Viera M., ktorá nás často viedla na najväčšie lotroviny tam bola s nami a povedala že si urobíme ohňostroj. Tak sme nad hydocentrálou rozložili oheň a mudrlanti nasypali náboje do pahreby. Len zrazu začali vybuchovať náboje a guľky svišťali okolo nás. Mazali sme odtiaľ len tak sa za nami prášilo. Bože to bol detský rozum, ešte že nikoho nezabilo, alebo nezranilo. Keby sme sme vám tie náboje tam nechali, čo by ste boli s nimi urobili ? :-) Teraz sa ako dospeláci pozastavujeme nad mládežou, ale sme neboli vôbec o nič lepší. Ďakujem Ti za pekný článok, ktorý pripomenul detstvo.