Choď na obsah Choď na menu
 


Dobšiná a jej krásy

Dobšiná - Vyhliadka nad Dankovou, Strmá prť,  Čuntava, Tresník, Ondrejisko a ďalšie.

 

 

010---kopia.jpg

       Každý Dobšinčan mi  iste  dosvedčí, že najkrajší kút zeme, je práve rodný kraj. Napriek tomu, že som v mladosti pochodil takmer celý dobšinský chotár, predsa pri mojej ostatnej návšteve Dobšinej, vďaka Igorovi Matejzlovi, som sa spolu s manželkou dostal aj na také miesta, ktoré Pán Boh stvoril ako zázrak prírody, ktoré by žiaden Dobšinčan vynechať nemal. Igor mi splnil aj môj životný sen, aby som sa nejako dostal na Ondrejisko. Ale o tom postupne.

      Najprv  sme sa zastavili na Vyhliadke Nad Dankovou. Zasa len krása a  neopísateľná krása. Keďže video sa z týchto mieste nie veľmi vydarilo, pripájam  preto iba dva zábery z vyhliadky

013---kopia.jpg

 

016---kopia.jpg

                                     Vyhliadka Nad Dankovou smerom na Stermu pyrt   

     V prvý deň, 2.10.2013,  sme toho stihli veľa. Keď nás Igor doviedol na vyhliadku Strmá prť, pozeral som iba v nemom úžase, aká krása na svete existuje. Nedá sa to popísať a preto pripájam obrázok :

 025---kopia.jpg

                                                   Vyhliadka zo Stermej pyrte

 Možno lepšie vystihuje celú krásu video :

  

       Cieľom našej cesty však bola Čuntava, konkrétne chata Rita. Bol som prekvapený okolím,  pretože v týchto miestach som bol ostatne v rokoch 1959 až 1961, keď sme ako študenti z SVŠ Dobšinej, chodili často zalesňovať práve okolie chaty Rita. Ja som si to pamätal ako pustú pláň plnú vývratov a teraz tam rastie krásny les, ktorý zodpovedá práve  tým asi 50 ročným nádherným smrekom a jedličkám. Azda tam rastú ešte stromy, ktoré som vlastnoručne vysadil.

 042---kopia.jpg

                                                                 Chata Rita

118---kopia.jpg

                                                    Večerný posed pri chate Rita

        Pretože nie každý má možnosť si prečítať čosi o Čuntave a to sa jedná hlavne o mojich milých čitateľov zo zahraničia, z uvedeného dôvodu na tomto mieste si dovoľujem doslovne opísať časť zo spomienok posledného bývajúceho horára na Čuntave  Michala Fundju a to v liste:

                                                             Z histórie Čuntavy 

      "Turistická chata na Čuntave bola postavená v období prvej ČSR, pravdepodobne v 20. rokoch, a  Burgerova chata v období pred I. svetovou vojnou. Stará horáreň na Čuntave bola postavená ešte v 19. storočí.

      Stará cesta na Čuntavu bola postavená ( údajne za Márie Terézie - 18. st) za účelom prepravy železných,  medených a iných rúd z Dobšinej, na tavenie do pohronských hút a maší. Dopravu prevádzali povozníci s konskými záprahmi. Keďže na týchto dlhých "furmankách" si potrebovali ľudia i zvieratá odpočinúť, preto bola postavená veľká murovaná zastrešená šopa, ktorej sa hovorilo "alaš". V alaši sa ustajňovali na noc kone a furmani mali ubytovanie v hostinci, ktorý bol v jednej budove s horárňou. Po prvej svetovej vojne, "furmanky" prestali, ale hostinec na Čuntave fungoval až do vypuknutia SNP. Slúžil furmanom pri zvážaní dreva z Čuntavy do Dobšinej, náhodilým pocestným a ojedinelým turistom.

     V septembri 1941 postihla lesy na Čuntave a jej okolia veľká vetrová kalamita. Najviac bol postihnutý Tresník, Spišská, Ondrejisko a to "takmer dohola". Okrem toho boli vylámané lesy v okolí Ľadovej jaskyne, Stratenej, až po Rakovec. Zo 6000 hektárov dobšinských mestských lesov bolo asi na troch tisícoch hektároch 300 000 m kubických kalamitnej hmoty. Čiastočne boli postihnuté partie ako je Buchwald, Kramisko, Eltrstein Dankovej a iné. Doteraz sa nepodarilo niektoré partie na 100 % zalesniť, napr., vrch Buchvaldu nazývaný tiež Viechorka a vrch Tresníka.

     Od roku 1952  stará budova horárne a hostinec slúžili ako ubytovne pre lesných robotníkov. V roku 1956 JRD v Dobšinej začalo s adaptáciou alaša pre ustajnenie rožného dobytka na zimu.  V októbri toho istého roku prišli silné mrazy a ľudia ubytovaní  v starej budove, boli lesní robotníci a robotníci pri oprave alaša (asi 60 ľudí), si museli kúriť v peciach. Cez niektorý poškodený komín (bolo ich šesť) vypadla iskra do uskladneného sena na pôjde a tak zhorela mohutná konštrukcia strechy, ktorá bola pokrytá šindľom. Tak zhoreli ešte 4 drevené manzardky, ktoré boli s pekným balkónom vo východnej čelnej strane budovy. Zhorelo 60 metrákov sena, ostali len múry, ktorých zbytky i dodnes kazia estetiku Čuntavy. Požiar ohrozoval i sto metrov vzdialené chaty - turistickú i Burgerovu , lebo 30 metrové plamene vytvorili taký vietor, že odnášal veľké kusy rozžhaveného uhlia na spomínané chaty. K horiacej budove sa nedalo priblížiť ani na 10 metrov. Ľudia bez ujmy na zdraví povyskakovali z postelí a za 2 hodiny bolo po všetkom. Bolo to v noci z 9. na 10. októbra 1956. V rokoch 1959 - 1961 bola postavená nová horáreň i s robotníckymi ubikáciami.

     V roku 1964 postihla Čuntavu ďalšia katastrofa, zhodou okolností zase v jeseni, bolo to z 24. na 25. novembra. Počas dvanástich hodín vietor vylámal, väčšinou vyvrátil i s koreňmi v bezprostrednej blízkosti Čuntavy všetko čo stálo a tvorilo jej kulisu ako živý plot, zo všetkých štyroch strán lúky podobajúcej sa pred tým záhrade. Za obeť padli na západnej a severnej strane krásne, vyše 100 - ročné smreky a jedle, padol zbytok 130 ročného Buchvaldu, les za turistickou chatou, les pod horárňou i nad ňou. Ďalej Strmá pyrt, čiastočne Godernič v Dankovej, Nižný Buchvald a iné. Keď človek videl ako velikáni, čo dávali Čuntave tú krásu, ležia ako rozsypané zápalky, chcelo sa mu - plakať. Len na Čunatave bolo vylámaných 40. 000 metrov kubických dreva. Počas tých 16 rokov, čo od vtedy uplynulo, sa podarilo les obnoviť, ale prejde 40 - 50 rokov, kým zase nadobudne Čuntava ten obraz, aký mala pred tou katastrofou.

     Nová cesta na Čuntavu, cez Dankovú, bola postavená v rokoch 1965 -1966. Odvtedy sa život na Čuntave zmenil a nám zostávajú už len spomienky. "

      Toľko teda zo vzácnych i smutných  spomienok Michala Fundju, ktorý ich napísal v roku 1980. Na tomto mieste, hoci sa píše rok 2013, pokladám za vhodné pripojiť snímky bývalého alašu  s pozostatkami bývalého hostinca. V terajšej dobe vôbec nepredpokladám, že by sa to podarilo aspoň čiastočne zrekonštruovať. To je asi nemožné a teraz sľúbené snímky.

 

155.jpg

                                                                 ruiny alaša
          
    156.jpg

                                 Pozostatky ruín  pohostinstva,  ktoré sú úplne zarastené

 044---kopia.jpg

            Burgerova chata. Práve v tom čase tam zakuroval môj priateľ Vladko Ďurovič  

     Na Čuntavu som sa aj v minulosti dostával asi tak ešte pred 5. až 10. rokmi, na bežkách od sedla Besník, ale väčšinou som sa dostal iba po tzv., Ham, lebo vždy som sľúbil manželke, ktorá ostávala na Besníku v aute,  že sa do hodiny vrátim, stále ma to ťahalo aj na Ondrejisko, ale to už bolo pre mňa priďaleko.  Dosť na tom, že nás Igor Matejzel doviedol ku chate Rita, kde sme sa ubytovali. Bol som príjemne prekvapený útulnosťou a prívetivosťou samotnej chaty. Áno cítil som sa tu po rokoch, ako doma, teda v tej pravej Dobšinej. V tejto izbičke sme s manželkou spali.

 036.jpg

                                                            Tu sme spali

  037.jpg

                                                spoločenská miestnosť v chate Rita

 038.jpg

                     V spoločenskej miestnosti v chate Rita. Moja manželka s Igorom Matejzlom

       Igor zakúril vo svoje chatárskej izbe, v kuchynke, ako aj v našej izbe. Za krátku chvíľu bolo teplo, hoci vonku, dňa 2.10.2013 poletoval sneh a na obed bolo okolo 0 stupňov Celzia. Napriek tomuto chladu sme ešte stihli poobede takmer do zotmenia absolvovať vrch Tresník. Úžas všetko! Príroda nádherná, napriek nenormálnemu vetru a chladu, predpokladám že hore bolo okolo -4 stupňov Celzia. Samotné to dokazuje video :

 

071---kopia.jpg

                     Pohľad z Tresníka na Kráľovu hoľu, dole pod ňou Telgárt a v pozadí Horehronie

     Veru sme hore dlho nevydržali a tak sme sa vrátili do chaty Rita. Romantický večer, osvetlenie pri sviečkach a počúvali sme s manželkou zaujímavé rozprávanie Igora ohľadne samotnej chaty a iné ďalšie zaujímavosti. Keďže sme boli aj dosť uťahaní, tak rýchlo do postele.

     Ráno bolo veľmi studené. Vlado Ďurovič, ktorý spal vedľa v Burgerovej chate, hovoril, že teplota dosiahla -10 stupňov Celzia. Tak nebolo čudo, že vonkajší vodovod pred chatou Rita zamrzol. Igor zobral noviny , ktoré podpálil a takto zahrieval potrubie. Dokonca ho ohrieval aj vlastnými rukami. Igor povedal, že to ešte nezažil začiatkom októbra, aby voda v potrubí zamrzla.  Po čase sa predsa len spustila voda, ktorá je privádzaná zo studničky na Čuntave. Po zakúrení v kuchyni sme si urobili čaj a kávu naraňajkovali sme sa a keď vykuklo slniečko, odobrali sme sa do Dankovej doliny. Za mladi som tam chodil viackrát, najmä keď sme ešte bývali v Dobšinej. Nuž ale uplynulo 30 rokov, že som sa na tieto miesta dostal zasa. Nuž nie len od stále povievajúceho vetra sa mi v Dankovej doline pustili slzy. Je tu proste nádherne. Prinášam aspoň dve fotografie z toho miesta.

 124---kopia.jpg

                                                      Najstaršia chata v Dankovej

 133---kopia.jpg

                                                                   Záver Dankovej

     Doobeda sme ešte stačili absolvovať aj vyhliadku na Čuntave. Kde oko dovidí všade nádherné prírodné scenérie a človeku sa ani nechce z týchto miest odísť.

 

159---kopia.jpg

                                                            Vyhliadka na Čuntave 

 158---kopia-z-cunt..jpg

                                                         Vyhliadka z Čuntavy  

     Na obed sme sa zbalili s tým, že už odchádzame, ale ešte predsa nás len čakal záverečný výstup na Ondrejisko, na ktorom som ešte v živote nebol a vždy som ho obdivoval iba z dolných partií pri Ľadovej, alebo od Besníka. Keď človeku tiahne na 70 rokov a nemá potuchy čo ho čaká, tak ide. Vďaka Igorovi za jeho trpezlivosť, pretože moje záverečné kroky smerom na vrchol Ondrejiska boli skutočne pomalé. Jednoducho nestačil som s dychom, ani zo silami. Keď som sa hore horko ťažko doterigal, musel som zobrať pod jazyk tabletku nitroglycerínu. Až potom som začal vnímať tú krásu vôkol. Lenže aj tam bola ukrutná zima, pôda premrznutá na kosť a hrozné vetrisko.

 172---kopia.jpg

                                   Pohľad z Ondrejiska smerom na Ostrú skalu                   

 Najviac ma mrzelo počasie. Viditeľnosť bola slabá o čom svedčí aj môj videozáznam z vrcholu Ondrejiska: 

      Zišli sme dole, z toho najstrmšieho kopca a opäť som zopakoval nitroglycerín. Bol som síce nesmierne šťastný že som na vrchole bol, no napriek tomu som nahlas povedal : v mojom veku to bolo prvý, ale aj posledný raz.

 192---kopia.jpg

Pohľad z Besníka na Kráľovu hoľu

      Ešte sme sa zastavili na Besníku, v Stratenej, vo Voniarkoch a na Dlhom vrchu nad Dobšinou a nakoniec sme skončili v samotnej Dobšinej. Boli to dva nádherné dni, za ktoré vďačím v prvom rade Igorovi Matejzlovi, ktorý sa o nás bezprostredne  srdečne postaral, zaviedol aj na také miesta na ktorých som ešte v živote nebol.

 196---kopia.jpg

                                                 Krátke zastavenie sa v Stratenej

 204---kopia.jpg

                                    Pohľad z Dlhého vrchu na údolie Dobšinej a Radzim

     Patrí mu veľká vďaka aj za to, že sa o chatu Ritu stará. Samozrejme slúži ku cti Klubu slovenských turistov v Dobšinej, že vytvorili čosi také krásne, ako je chata Rita na Čuntave. Bodaj by bola taká celá Dobšiná.

     Záverom si dovolím pripojiť ešte také súhrnné video z tohto výletu, podfarbené hudbou :

 

 

 P.s. Všetky fotky budú postupne  zverejnené na mojej stránke : 

http://www.panoramio.com/user/670324

 

V Košiciach dňa 9.10.2013    Rudolf Pellionis  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Sad

(Eva Hovancova, 28. 4. 2022 15:14)

Dobrý deň tam niekde na okolí je sad čerešní neviete mi napísať kde to je a ako sa tam ide ďakujem za odpoveď

Re: Sad

(Rudolf Pellionis, 5. 6. 2022 18:17)

Ten sad sa nachádza pod vrchom Radzim v osade Ratková.

Čuntava

(Ladislav Csákó , 9. 8. 2017 21:29)

Ja síce nie som Dobšinčan, tobôž nie Buliner, ale Čuntava je (aj) moja srdcovka. Aj keď uvedený článok je ešte z r. 2013, ja som si ho mal možnosť prečítať až teraz. Dočítal som sa v ňom mnoho zaujímavých informácií. Trochu ma prekvapilo, že posledným horárom mal byť p. Fundja, ja som doteraz totiž vedel tak, že ním bol p. Sarnovský, ktorý dokonca napísal aj knižku (správnejšie brožúrku) o tom, ako býval na horárni (nie v starej, ale v tej novšie postavenej). Nevie náhodou niekto, kde je pravda?

Vopred ďakujem.

Burgerova chata

(Peter B., 11. 2. 2016 10:31)

Pán Tibor Burger bol náš rodinný známy a často sme celá rodina chodili na jeho chatu v 70. rokoch, dodnes mám staré rodinné čiernobiele filmy, kde je to zachytené, vidno tam aj pôvodnú chatu Rita, ktorá neskôr zhorela.

recordplayvideo@gmail.com

Dobšiná a jej krásy

(RNDr. Ondrej Rozložník, 6. 12. 2013 13:17)

Neviem ako čo najúprimnejšie a najvďačnejšie sa poďakovať tomu DOBŠINČANOVI - Bulinerovi, Rodovi Pelionisovi, nielen za tento článok, ale i za všetku propagáciu Dobšinej.
Máš moje veľké sympatie Rudo
Ondrej

Re: Dobšiná a jej krásy

(Ondrej Rozložník, 6. 12. 2013 13:20)

Neviem ako čo najúprimnejšie a najvďačnejšie sa poďakovať tomu DOBŠINČANOVI - Bulinerovi, Rudovi Pellionisovi, nielen za tento článok, ale i za všetku propagáciu Dobšinej.
Máš moje veľké sympatie Rudo
Ondrej
P.S. Opravujem chybu v predošlom maile - prepáč

Vďaka

(Rudolf Pellionis , 13. 11. 2013 16:47)

Karol, Anna, Alan, ďakujem Vám za hrejivé slová a hlavne návštevu týchto stránok. Pozdravuje Vás Rudo.

Krásne si to spracoval.

(Karol kasanický, 13. 11. 2013 14:20)

Ahoj Rudo, vieš, že už som videl na iných miestach tieto fotky, ale takto je to krásny komplexný popis celého výletu, zážitkov a hlavne krásnych miest.
Pozdravujem,
karol

Podakovanie

(Anna Balazik, 14. 10. 2013 20:15)

Zlaty Rudolfko, velmi krasne sa Ti chcem podakovat za ten zazitok, co som mala moznost vidiet, precitat trosku historie o Tvojom krasnom kraji. Naozaj si zo srdca nafotil tu krasu a zo srdca aj opisal. Vdaka Ti a prajem aby si mal este vela zdravia a sily ponukat tu krasnu pracu mnoho rokov. Srdecne Vas pozdravujem celu rodinku.

Medvede

(Alan, 13. 10. 2013 16:28)

Ahoj, Rudi,
tak Ty si tam už bol! Mňa od výstupu na Ondrejisko odhovorili miestni - vraj sa tam radi zdržiavajú medvede. A hlavne teraz, keď dozrela jarabina, ktorej neodolajú je tam nebezpečnejšie. Hlavne, že si to prežil! Ešteže si mal nitroglycerín :-).
Ja som dostal pod vrcholom Kráľovej Hole kŕče do oboch nôh. Pomohla čajová lyžička kuchynskej soli. Zapil som ju vodou a do 10 min bolo po kŕčoch a vyšiel som ako znovuzrodený.
Veľmi sa potím a tým som strtil soľ - prirodzená reakcia svalov. Skús nabudúce aj ty. Ale z mierou...v našom veku...
Vďaka, že si sa podelil s tou nádherou. O to väčšiu radosť z výstupu máš :-)
Zdraví Alan

Ohlas FC

(Rudolf Pellionis, 11. 10. 2013 12:12)

Na sociálnej sieti tento článok má dobrý ohlas. Pripájam tu niektoré komentáre :

Darinka Mandarinkova Rudko , bez slov.....,,nádhera,,
Včera o 11:51 · Už sa mi to nepáči · 2
Rudolf Pellionis Chcem ešte upozorniť čitateľov, že v tomto článku sa možno dočítať o histórii Čuntavy, zo spomienok ostatne tam bývajúceho horára Michala Fundju.
Pred 23 hodinami · Páči sa mi to · 2
Anna Stankovicova Rudo ty si ale riadny talent su to krasne zabery....
Pred 19 hodinami · Upravené · Už sa mi to nepáči · 1
Andrea Nozdrovická ...a chata Rita bola nejaké roky naša každoročná dovolenka... a niekedy aj s Matejzlovcami
Pred 23 hodinami · Už sa mi to nepáči · 1
Ondrej Golian nielen fotografie ale aj text chytí človeka za srdce...
Pred 22 hodinami · Už sa mi to nepáči · 5
Eva Ľubocká Skláňam sa pred Vami! Ukázala som to viacerým Dobšinčanom, sú rovnakého názoru.
Pred 17 hodinami · Už sa mi to nepáči · 3
Rudolf Pellionis Evka, ďakujem za poklonu
Pred 17 hodinami · Páči sa mi to
Eva Ľubocká Pán Pellioniss, nie je za čo ďakovať! Vy isto nemáte za čo. My - ďakujeme!
Pred 17 hodinami · Už sa mi to nepáči · 2
Alica Liptakova · Počet spoločných priateľov: 6
jednoducho-krása,Človeku sa chce až plakať od dojatia,Vďaka
Pred 14 hodinami · Páči sa mi to · 1
Darinka Mandarinkova veru dievčata máme dobrého dobšinčana,ktoremu mame prečo povedať ,Rudko dakujeme.....krásne fotky z tej našej Dobšinej
Pred 14 hodinami · Páči sa mi to · 1
Marta Rešovská My .... Ďakujeme ..krásne fotky z Dobšinej a jej okolia....
Pred 14 hodinami · Páči sa mi to · 1
Šarlota Starnová Ďakujem za dojemný zážitok.Na chvíľu som sa ocitla na miestach,ktoré tiež milujem.Ste rodený dokumentarista,skvelý fotograf,milujúci svoju domovinu.Prajem Vám pevné zdravie a málo NTG-u.
Pred 5 hodinami cez mobil · Už sa mi to nepáči · 2