Choď na obsah Choď na menu
 


Šalenstvo na zimu : PUKASLIK

 

     Stavim se, že velo mladych dobšinčanoch dneska už nezna, čo to pukaslik. A v inym mestu som  take slovo any nečul. A any neznam, či na pukaslik existuje spisovne slovo.

Dobre, nebudem vas napinat jak hozentragle!

Ket sme buli male dety, ta zimy nebuli take slabe, jak teraz! Ket marzlo, ta tak, že aj strehy praskali. Zamarzlo šitko. Dobšinsky potok bul jedno krivolake kluzisko! No a ftedy začlo pukaslikove šalenstvo. Fto mal doma stare gvintaky, mal vyhrato. Fto nemal, musel si zohnat, ket chcel mat pukaslik a hrat se na preteky dolu Pišlom. Tam bula najlepša draha. Dalo sa pukaslikovat aj na inych kopcoch, no dolu Pišlom to nemalo hybu! To bulo ešči ftedy, ked nebula hore zakladna škola. Draha začinala tam,  de končili zahrady a končila dolu , de mal hodinar svoju delnu, či obhod. Tam bulo i najvecej detskej krevi, čo bula prelata pri pretekoch. Bo ne každy znal zahemovat a zastavit, jak bulo treba ...pritrafili se všelijake huncutstva a urazy!

      No, ta fto chcel mat pukaslik, ta musel mat par gvintakoch. To buli take stare korčule, čo se takym gvintom – sverakom prišrobovali na baganče. To buli take pevne topanky z pravej koži, čo se nosili v zime, aj v lete. No inakše sme po vojne nemali. Aj tote stali 60 korun. To buli dakedy penezy! Za dvacetpet halere sme si kupili grulicuker a cmulali pol dna! Ne, jak teraz! Vyvališ velke penezy a maš pol igelitky somarinoch! Taku hodnotu nema any euro!

Ale nazat ku pukasliku. Bulo treba ešči najst dajaku dobru široku dosku, na nu nabit zo spodku ešči dva take, čo se na ne potom prišrobovali gvintaky a pukaslik bul hotovy. Tote, čo se im chcelo ta ešči nabili dopredku palicu – akože držjaky a ja som si pribil ešči taky maly vankuš, aby som nemal taku modru ... no, jak se to povie slušne: bonce. Dachtore si nabili do zadku aj operadlo. To už bul luxus!

Drahu pre pukaslik sme si jak dety vybudovali sami. Bulo treba v noci polevat, voda bula blizko v četerny a  sneh dolu kopcom bulo treba ujazdyt zo sankami, aj lyžami do hlatka, aby nenatrasalo. No aj tak dakde buly radne bubny, kde šmaralo jak fras. A ket bula draha hotova, ta začala zabava. Sme se vyšaleli! To bulo jak na boboch a tota  poradna ryhlost ! Len kerovat na tym bulo dost težke. Trebalo to znat!  Dakedy sme už do školy prišli s pukaslikami, skryli sme si ich a potom, ket bolo po škole, ta sme išli pod Pišel. Hlavne, ket sme buli poobede f škole. Tašky sme pošmarali pri hodynarovi (dakemu aj primarzla dakedy – to bula sranda!) a hybaj hore na kopec. Pekne do radu, aby nejšli naraz vecej, bo tak bulo vecej urazoch. A jeden za druhym sme sedali na pukasliky, ulapili zo spodku a z velkym krikom sme se spustili dolu kopcom. No zazrak, že sme to prežili! Jój, ta dakedy nebulo telo autoch, jak teraz! Brzdyli sme až na križovatke na Zimnej ulici. Ket išli ženy z kostela ta se museli mat napozore, ket nechceli se prekoprcnut ponad pukaslikara! To bula taka zabava, že se ešči teraz smejem na tym! Jáj, to bulo inakše šalenstvo, jak teraz! Ket  som  minule videl defčeta se hrat na luke Zlatu branu....kukal som na to, jak vyjašeny! Dneska dety zasednu pri počitačoch a rodyče by nijakemu nedovolili ist robit preteky na dajaky kopec. Ta de! A ešči tak, že by se vratyl s vybitym zubom, abo ...ani nedospominam!

Velke čudo, že sme si pokrutky nadobro neodbili! Hlavne ftedy, ket sme se, jak take glupe spuštali polapane do jedneho vlaku a potym nas to vytraslo a rozšmaralo po calym svahu. To sme se kulikali z velkym smehom, ale dakedy aj s plačom!

No a potym, ket sme prišli mokre domu, z teplakoch nam cencule viseli (a čo myslite, f čim sme hodyli do školy v zime??? Jasne že f teplakoch lem popanštene mali dakus dačo lepše), dafto mal zlomeny zub, dafto harču na čele...to buli neprijemne otazky od rodyčoch! A tote mudre reči: že zo školy rovno domu!!! Vet ony-rodyče ket buli male dety ta ani do školy možno nehodyli. Skady mohli znat, či zme nebuli  po škole?! Ta ne???

 

Alan Dolog,  4.11. 2011

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Neskôr pukaslík nahradili sánky

(Jano Valent, 29. 11. 2013 9:02)

Na sánkach, z miest, kde dnes stojí Alweg, to bola tiež veľká " zábava ". Vedľa na lúke za úvozovou cestou sa lyžovalo. Zbytky úvozovej cesty nad lúkou, zostali, súbežne s terajšou cestou.

Pukaslík!

(Jozef, 8. 11. 2011 22:01)

Aké milé a pekné slovo. Tiež si nepamätám, že sa to tak volalo. Ale spomenul som si aj na to, že som po tom veľmi túžil, no nikdy som to nemal. Otec bol veľmi pracovitý človek, ale málo zručný na to, aby mi pukaslík urobil. Bol som najmladší z troch bratov, a zimné radovánky sme napĺňali klasickými gvinťákmi a papekami. Tak sme volali naše svetové "lyže". Hrany boli tak zošúchané, ako keby ich ohlodali myši. Ale boli pre nás všetkým. Áno, vyťahané tmavomodré tepláky - na všetky príležitosti, hnedé baganče s podkovami a remienkom. Dnes to pripomína Bangladéš, ale boli sme zrejme šťastní. Alan, zasa pekné spomienky. Ako z rozprávky, len o tom nikomu nehovorím, lebo by aj tak neverili. "Keby se dalo šicko vratyt nazad, hned by som se vratyl aj ja do Dobšinej. Barz se mi tam pačilo, calu republiku som prešol, ale nejlepše lude buli - v Dobšinej - naše lude". Koľkým tým dobrým ľuďom a priateľom, spolužiakom a známym už len sviečku zvyknem zapáliť v novembri.

Re : Milá je táto stránka

(Rudolf Pellionis, 7. 11. 2011 10:09)

Stále ma poteší, keď niekto " objaví" moju stránku a teraz musím poďakovať Alanovi. Som potešený pani Kristína Mihaliková, že ste strávili jedno popoludnie na týchto stránkach, ale najmä tým, že Vás to vyprovokovalo ku návšteve našich starých, dôverne známych miest z detstva. Ďakujem za uznanie, ale vďaka patrí aj ďalším autorom, ktorí sa na tejto stránke podieľajú. Budem sa tešiť na Vaše ďalšie návštevy.

Pozdravuje Vás Rudolf Pellionis

Re : Pukaslik = kurble?

(Rudolf Pellionis, 7. 11. 2011 9:54)

Servus Laco. Tie kurble, mne tiež niečo hovoria. Ale keď pamätáš, boli to zmodernizované pukaslíky a líšili sa tým,že tá predná časť mala otočnú časť, dali sa ovládať, viem že ich nebolo mnoho, ale bolo to čosi ako Trabant a Mercedes. Závidelo sa tým, ktorí mali kurble. Ovládali sa jednoducho predná časť bola na nejakej oske a predná doska bola ovládaná lankom respektívne špagátom tak, že bolo to upevnené v prednej časti na koncoch dosky, takže s tými kurblami na rozdiel od pukaslikoch sa dalo " kerovat". Je to fakt dávno a nie som si istý či som úplne presný. Zaujal ma aj Tvoj odkaz. Celkom iste je to prevzaté z mojich stránok a je mojou chybou, že som pod fotografiu nenapísal že to fotil môj otec, tak je tam poznamenané, že autor je anonym. Na jednej z fotografií som aj ja ako asi 3 alebo 4 ročný, nuž a kto by to ešte okrem mňa zverejňoval a fotku mám v originále určite len ja. Ale to ma vôbec netrápi, pretože už spústu mojich fotiek prevzali napríklad z Panoramia, bez toho, aby ma spomenuli ako autora. Napríklad aj v knihe o sídlisku Nad jazerom v Košiciach, ktorú predávajú na miestnom úrade. Čo ich pôjdem žalovať ? :-) Už som sa s tým zmieril, že mnohým autorský zákon nič nehovorí. Vďaka Laco za pripomenutie názvu kurble. Asi by to šlo už úplne do stratena ako mnoho vecí z Dobšinej. Pozdravuje Rudo.

Milá je táto stránka

(Kristína Mihaliková, 6. 11. 2011 21:35)

Alan,môj brat, mi poslal tento článok a tak som sa vlastne dostala na túto milú stránku.
Strávila som pri nej celé včerajšie popoludnie.
Je to obdivuhodné, ako je krásne spracovaná. Vážim si prácu p.Pelionisa.
Videla som tu krásnu prírodu môjho rodného kraja /ja som sa narodila v Dobšinej vo Vlčej doline/, ba aj psa Pelionisovcov, ktorého som denno-denne obchádzala cestou zo školy.Mala som pred ním rešpekt. Ten plôtik bol fakt nízky.
Natoľko ma vyprovokovala táto stránka, že v dnešný nádherný deň som sa vybrala s manželom asi po štyridsiatich rokoch do tejto doliny.
Zašli sme na Maxmilianku /neviem, či som to dobre napísala/, kde sme sa bežne ako deti hrávali a opekali slaninku.
Bol to nádherný výlet.
Pán Pelionis, ďakujem.

Kristína.

Pukaslik = kurble?

(Laco Tometz, 6. 11. 2011 20:49)

Možno si už zle pamätám na názov tak úzasnej zábavky ako bola "deska s gvintakmi". No na tie zjazdy dole Pišlom, "ked tam este nebula škola" sa zabudnúť nedá. Kto mi však dá za pravdu, že sme pukaslik volali aj kurble? Apropos, spomienky! Pozrite si toto:
http://geotur.tuke.sk/pdf/2011/n01/07_Hroncek_v2_n1.pdf
Je tam niekoľko zaujímavých pohľadníc a foto, ktoré máš Rudo zrejme v archíve.
Pozdravuje
Laco

Ahoj Alan

(Eva, 5. 11. 2011 19:58)

Na to, že si už dávno po dobšinsky nerozprával Ti to ide výborne. U mňa to bolo zase tak, že ako deti sme na ulici i doma rozprávali dobšinsky, ale v škole nás učili, že sa nepatrí hovoriť nárečím. Tak som prestala. S mojimi deťmi sme už doma rozprávali len spisovne. Štítnického občas chodím do Štítnika pozdraviť. Minule som ho pohladkala po líčku a sľúbila mu, že napíšem pokračovanie, ale dajako sa mi nedarí ten sľub splniť.

Evička, ako sa má pán Štítnický???

(Alan, 5. 11. 2011 17:45)

musím sa priznať

(Alan, 5. 11. 2011 17:43)

že my sme doma nikdy nerozprávali nárečím. Takto som rozprával len chvíľu, lebo do cca 5tich rokov sme doma hovorili hlavne nemecky, potom, keď otcovi pohrozili, že ho kvôli tomu vyhodia z práce sme už rozprávali nemecky len tajne, ale hlavne už spisovne...alebo takmer spisovne. Nárečím som rozprával len na ulici, s chlapcami, aby nemysleli, že som panske decko a aby som nemusel byt nemec, ket sme se hrali na vojakoch. Bo aj ja som chcel byt Rus, abo partyzan. Bo Nemci buli tote plane a ja som chcel byt dobry. To bula taka naša schyzofremia. To darmo budem dakemu rečovat, nebude mi verit.
Takže po dobšinsky som nehovoril cc 50 rokov a len sa pokúšam spomínať na zašlé časy. Asi hlavne preto, lebo už som od domova dosť ďaleko :-).
Evička, pozdravujem Ťa!

Re : Nazdar hlapci

(Rudolf Pellionis, 5. 11. 2011 17:24)

Evka, Tebe se to ešči rečuje ket si doma v Dobšinej. Nam s Alanom už fakt asi vyšumelo, že deska je deska a ne doska. Ale už to tam opravovat nebudem, bo potym by toto tu bulo lem šalenstvo, ta se nič naparavat nebude. Darmo zapomli sme a možno aj dakus popanščeli :-), abo druha vec, hyby se furt najdu, bo som to s pervu das 5x čital a aj tak to poradne po dobšinsky nedaš do kopy, bo furt na dačo zapomneš.

Nazdar hlapci

(Eva, 5. 11. 2011 17:01)

Ta čo to za "dosky" tu spominate! Ved v Dobšinej se z klatoch pilili desky. Vy ste už dajake popanščete! Ale som se zase narehotala.

moja hlava derava bulinerska!

(Alan, 5. 11. 2011 12:40)

Ket som to dočital na počitaču, ta som si udrel po čele: už naozaj starnem! Mal som ešči napisat, že mojim detom som po pukasliku urobil. Cere ukradli, ale synof, totel lepši se zahoval, mam ho v garažu. Aj som mohol prilepit dajaku fotku, abo nakres...ešči dodam: dety, nemusite hledat gvintaky, to by ste najšli už len nahodou. Stači aj prišrobovat železo - profil L.

Pukaslik

(Rudolf Pellionis, 5. 11. 2011 10:18)

Jáj, Alan. Ket si mne toto poslal barz tuho som musel premyšlat čo to ten pukaslik je. Videl som nadpis a myslel som si, no či mám pravdu, že to bude tota doska s gvinťakmi. A veru hej. Pripomenul si zase mile spominane na detstvo a barz Ty pekne dekujem za Tvoj prispevok. Pozdravuje Te Rudo.