Choď na obsah Choď na menu
 


Historické veľkomestá stredoveku

 

     Mám už dlhšie odložené noviny Košický Korzár zo dňa 15.5.2008, kde ma zaujal článok od Soni Makarovej s názvom :“ Európske veľkomesto Košice „ kde mimo iné uvádza :

         V období najväčšieho rozvoja mali Košice v r. 1480 vyše 8.600 obyvateľov a to už bolo puncom veľkomesta  v strednej Európe. Tomuto označeniu zodpovedala aj rozloha mesta. Západoeurópske mestá v 8. – 11. storočí mali rozlohu 10 – 15 hektárov v porovnaní s rímskymi mestami. Väčšie nezvykli byť ani v 12. – 13. storočí, maximálne do 20 hektárov.

      Ďalej je tu spomenuté, že Košice v tom období prosperovali najmä z viníc a samotné mesto skupovalo vinice nie len v Tokajskej oblasti. Okrem toho sa venovalo až do konca 14. storočia aj lovu vtáctva  výnosné lesy dodávali na stredoveké hostiny žiadané mäso veveričiek a kún, obchodovali s kožušinami a tak vznikol na území mesta Košíc kožušnícky cech , ktorého stanovy z roku 1307 sú najstarším dokladom pre existenciu cechu v celom Uhorsku.

      V závere pomere obsiahleho článku Soňa Makarová uvádza že: „Košice mali dobre zabezpečené zásobovanie, ktoré bolo v stredoveku v mestách s tisíc obyvateľmi problematické. Bolo oň postarané, veď Košice boli centrom obchodu s dobytkom, koňmi, ošípanými, ovcami a vo veľkej miere využívali svoje možnosti v tom, čoho sa dnes mestá zbavujú – v lesoch a poľnohospodárstve.„

 

Obrázok

Staré divadlo v Košiciach

      Ako rodeného dobšinčana ma zaujal osud miest, Košice a Dobšiná, ktoré veľkosťou  a významom v 14. storočí boli takmer na rovnakej úrovni. Dobšiná sa odlišovala tým, že jej ťažiskom bolo baníctvo, ale čo sa týka obyvateľstva  Dobšiná v minulosti dosahovala počet obyvateľov tiež okolo  5000 a viac. Taktiež rozloha mesta, jej chotáru už v stredoveku bola rozsiahla. Pokiaľ Košice sa vyvinuli možno vďaka priaznivej polohe a ďalšieho ekonomického rozvoja  v pekné veľkomesto aj v súčasnosti, Dobšinú  naopak ako mnohé  banské mestá na Slovensku postihol osud chátrania a odliv obyvateľstva. Iste je to dané aj samotnou polohou Dobšinej, veď v tomto krásnom hornatom prostredí, by sotva mohlo vyrásť dvestotisícové mesto. Napriek tomu, že osud do vienka týchto oboch miest dal rozličné predpoklady rozvoja, mrzí ma jedno, že Dobšiná nielen že zastala vo svojom rozvoji, ale v rokoch 1950 a ďalej začala dokonca chátrať,  hoci v minulosti bola mozgom Gemeru  a významným mestom tohto regiónu. Zazlievam svojej a predošlým generáciám, ktoré mohli pre Dobšinú urobiť toho viac a už len dúfam, že sa Dobšiná raz prebudí a ľudia ktorí jej ostali verní urobia aj niečo pre jej rozkvet.

             Obrázok

 Maľba na Dobšinskom potoku od Markó E. -1913

 

V Košiciach 14.9.2008

Rudolf Pellionis

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.