Choď na obsah Choď na menu
 


Na našom krásnom Gemeri

( Májová návšteva Dobšinej a okolia roku 2008 )

 

      Po dlhšom čase sa mi podarilo opätovne navštíviť môj krásny rodný kraj  Gemer a moje rodné mesto Dobšinú a jeho okolie. Chcem vám týmto len priblížiť výber niekoľkých snímkov, pretože z tých takmer 200 fotografií by vás to všetko možno aj unavilo J.  

     Cestou z Košíc som si neodpustil zastavenie sa v Krásnohorskom Podhradí, aby som si neurobil zasa jeden zo snímkov  hradu Krásna hôrka. 

 

  http://www.panoramio.com/photo/10374682

 

     Pri príchode do Dobšinej, kde som zotrval desať dní, som často chodieval po meste, spomínal na dávnejšie mne dôverné miesta, po ktorých som chodil a fotil a fotil. Niektoré fotografie iba popíšem o čo sa jedná a k niektorým pridám krátky komentár.

 

    Charakteristickou črtou pre Dobšinú v samotnom meste, je niekoľko záberov a to v prvom rade radnica 

 

http://www.panoramio.com/photo/10374613

Evanjelický kostol

http://www.panoramio.com/photo/10406069

 

Obrázok

http://www.panoramio.com/photo/10406089

 

Obrázok

 Katolícky kostol

 http://www.panoramio.com/photo/10374636

 

Obrázok

Lipová ulička

http://www.panoramio.com/photo/10374628

 

Obrázok

Z dobšinského mosta pohľad na kopec Pišel

http://www.panoramio.com/photo/10237689

 

Obrázok

       Zaujímavé sú aj tzv. dobšinské četerne, ktoré boli v minulosti hojné najmä na Zimnej ulici. Četerňou sa nazýva pomerne veľká liatinová nádrž, do ktorej vteká prirodzený podzemný prameň a pamätám sa že za môjho detstva, niektoré boli pomerne výdatné. Starí dobšinčania, najmä v 19. storočí a skôr, túto vodu využívali ako pitnú a slúžilo to zároveň ako pohotovostná nádrž, pri vzniku požiarov do príchodu hasičov . Jedna z takýchto už málo funkčných četerní je pri Evanjelickom kostole v Dobšinej.

http://www.panoramio.com/photo/10374666

Obrázok

 

Ponúkam aj netradičný pohľad zo Zimnej ulice smerom na Dobšinský kopec a Dlhý vrch

http://www.panoramio.com/photo/10274195

Obrázok

Pokiaľ sa nemýlim, je zaujímavý pohľad na Železničnú ulicu, ktorá je situovaná v ľavo a Zimná v pravo. Nie som si istý či ľavá časť je ešte pokračovanie Železničnej ulice, pretože označenie na konci nebolo, iba na  pravej časti ulice bolo na konci označenie ulica Zimná. Keď nemám pravdu, nech ma pani poštárka J , alebo iný kompetentný opraví.

 http://www.panoramio.com/photo/10274177

Obrázok

Nostalgicky som zaspomínal na svoje študentské časy, keď som motorovým vláčikom prichádzal zo štúdií z Košíc späť do Dobšinej , vystúpil a nadýchal sa čerstvého ozónového vzduchu, plného vôni  lesa už na samotnej železničnej stanici. Teraz tam stojí  zatvorená , opustená a človeka tak mierne zviera pri srdci.

http://www.panoramio.com/photo/10273795

Obrázok

 Zo železničnej stanice som ďalej navštívil Tešnárky, ale to opisujem v zvláštnom menu na svojich stránkach  s uvedením fotografií, takže tu to rozvádzať nebudem.

 

Pekné pohľady na Dobšinú sú ďalej z Riku na Štengerajš

 

http://www.panoramio.com/photo/10273795

Obrázok

 Zo Štengerajšu na Vlčiu dolinu :

 

http://www.panoramio.com/photo/10237842

Obrázok

 

Alebo z Pišla  na Vlčiu dolinu a Gúgel.

http://www.panoramio.com/photo/10237800

Obrázok

 

     Jeden veľmi príjemný deň som strávil s manželkou a pánom Vladimírom Václavíkom  z Dobšinej, keď sme navštívili jedno miesto zvané PINGARTY v minulosti nazývané Piengoaten v preklade z bulinerského nárečia sú to  Včelie záhrady. Je to kúsok za Rovňou dobšičnčanom  iste dobre známe .  Hodno spomenúť, že do Pingartov sa možno dostať buď z Rovne, veľmi pohodlne, alebo trocha turisticky od cigánskej osady smerom hore údolím zvaným Štenzajf  ( Stensajfen ) . Pingarty  sú takmer pod samotným Gúglom a je tu nádherný výhľad na okolie Dobšinej :

   

http://www.panoramio.com/photo/10438076

Obrázok

 

Pingarty  sa v minulosti vyznačovali značnou baníckou aktivitou. Z Rovne viedla kedysi banícka lanovka,  na rudu, zvaná v minulosti " šodronka " smerom na Gúgel ( pamätám si na jej pozostatky ešte z rokov 1954), boli tam bane a dodnes je v Pingartoch  banský násyp, pred ktorým v minulosti bolo pôvabné a dosť hlboké jazierko, ktoré však  časom zmizlo, asi si voda  našla cestu pod haldu a vyteká kdesi dole  v Štenzajfu. Na Pingarty sú nasledovné zábery:

 

   http://www.panoramio.com/photo/10238097

Obrázok

 

http://www.panoramio.com/photo/10238037

Obrázok

 

Určite po dlhom čase, po rokoch, alebo desaťročiach,  som navštívil aj obec Vyšnú Slanú, ktorá sa prakticky skoro nezmenila, je naďalej taká malebná, jedna z krásnych dedín nášho Gemera, kde by som šiel bývať hoci hneď.

http://www.panoramio.com/photo/10238313

Obrázok

http://www.panoramio.com/photo/10238265

Obrázok

 

Keď navštívim  Dobšinú, je neodmysliteľné, aby som sa nevybral na Dobšinský kopec odkiaľ som urobil už neviem po koľký raz niekoľko záberov Dobšinej a jej okolia, ktoré som  tentoraz zlúčil do jedného panoramatického snímku  a pokiaľ si na odkaze na neho kliknete a potom ešte raz kliknete do snímku, môžete vidieť panorámu Dobšinej v celej nádhere . Dá sa to zväčšiť na celú obrazovku a prechádzate snímkom postupne.

 

http://www.panoramio.com/photo/10406989

Obrázok

Ešte cestou na Dobšinský kopec som sa zastavil na známej  podkove, odkiaľ som urobil snímok na údolie rieky Slanej

 

http://www.panoramio.com/photo/10301141

Obrázok

 

a netradične odfotil podkovu z blízka smerom na Stolicu.

 

 http://www.panoramio.com/photo/10301167

Obrázok

 

Ďalej som pokračoval smerom na Dobšinskú ľadovú jaskyňu, kde som odfotil osadu pod Ostrou skalou , bulineri ju nazývali Spitzensten.

 

http://www.panoramio.com/photo/10300163

Obrázok

 

Za tým nasledovala križovatka ciest smerom od Dobšinej na Brezno a Poprad s výhľadom na Kráľovu hoľu.

http://www.panoramio.com/photo/10300265

Obrázok

 

Za touto križovatkou sme hneď na Pustom poli, ktoré fotím tiež zo všetkých možných strán a na panoramiu  ho mám sfotené z minulosti napríklad aj v zime a teraz som zastal netradične na inom mieste, odkiaľ bol tento pohľad

 

http://www.panoramio.com/photo/10301132

Obrázok

 

Keď som sa otočil smerom o 180 stupňov, naskytol sa mi  pohľad na Horné Pohronie

http://www.panoramio.com/photo/10301071

Obrázok

 

kde rástli tieto nádherné jarné kvietky – Horec jarný

http://www.panoramio.com/photo/10300541

Obrázok

 

Keď som v týchto miestach, čo je vlastne moja srdcovka a tu nachádzam maximálny relax a upokojenie, moja cesta smeruje na začiatok lesnej cesty od Besníka  smerom na Čuntavu. Niektorí dobšinčania to nazývajú aj  Zadná Čuntava. Z týchto miest nad Besníkom  som už urobil taktiež mnoho fotiek a preto ich nebudem opakovať. Ale urobil som tentoraz jednu panoramatickú, na ktorú sa hodno pozrieť v plnom rozlíšení na celej obrazovke PC.

  http://www.panoramio.com/photo/10406883

Obrázok

 

Z týchto miest sú aj pekné výhľady na Vysoké Tatry z ktorých tiež dva pridávam

 

  http://www.panoramio.com/photo/10300446

Obrázok

 

 http://www.panoramio.com/photo/10300355

Obrázok

 

       Už tradične chodievam pri týchto príležitostiach aj ku prameňu Hrona, ktorý síce vyteká ako sa hovorí pod Kráľovou hoľou, ale podzemný zdroj je z dobšinských kopcov z Čuntavy, teda nášho Gemera  a podľa mňa je to jedna z najchutnejších vôd na Slovensku. Samotný prameň som fotil dávnejšie a ozaj ho teraz neviem nájsť, doložím ho dodatočne.

      Od prameňa Hrona sa zvyknem zastaviť ešte na malebných Telgártskyh lúkach.

 http://www.panoramio.com/photo/10300825

Obrázok

http://www.panoramio.com/photo/10301012

Obrázok

 

Alebo potom pri známom Telgártskom viadukte.

 http://www.panoramio.com/photo/10300789

Obrázok

 

     Sú to síce už partie mimo nášho krásneho Gemera, ale tesne na jeho hranici. Snažil som sa vám priblížiť to, čo považujem pri mojej ostatnej návšteve za najkrajšie a pokiaľ som aspoň niekomu čo len troška uľahodil,  bude moja spokojnosť o to väčšia.

 

V Košiciach dňa 21.mája 2008                      Rudolf Pellionis

        

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hledáni strateného času

(keram PK, 21. 1. 2015 20:05)

Škoda, že u nás neexistuje také relácia ako robil v ČT pán Čáslavský! Ktovie koľko historických záberov Stratenej a okolia by sa našlo ako napr. v čase od 09.48 na tomto videu!

https://www.youtube.com/watch?v=E4IvzUYYkpQ

Viadukt

(keram PK, 19. 1. 2015 19:19)

Telgártsky viadukt sa nachádza nad zastávkou Telgárt penzión, nad tunelom Aurela Stodolu na fotke je Chmarošský viadukt! Pomenovaný po potoku, ktorý pod ním preteká!!!

Re: Viadukt

(Rudolf Pellionis, 20. 1. 2015 12:01)

Pokiaľ si preklikom prejdete na odkaz predmetnej fotky, na Panoramiu sa vám objaví Chmarošský viadukt. Asi nebolo správne, že v texte som dal " Pri známom Telgárstkom viadukte". Ja názov Chmarošský poznám ako odvodený od údolia, ktoré sa nachádza nad viaduktom, v ktorom sa skoro večne prevaľujú chmáry.

Re : Pochvala

(Rudolf Pellionis, 24. 2. 2011 13:42)

Jirko, ďakujem Ti za návštevu mojich stránok a cením si Tvoj príspevok práve v tomto menu, kde asi žiaden Gemerčan nezablúdil :-) Pozdravuje Rudo.

Pochvala

(JIVA-Jiří Vaněk, 24. 2. 2011 12:52)

Rudo, máš moc pěkné stránky a hlavně poučné.Já jsem přímo v Dobšiné nikdy nebyl, ale po hřebenech Nízkých Tater několikrát šel . Z Královej hoľy je nádherný výhled na Tvůj krásný kraj. Jirka