Pátrame po kronike banského mesta Dobšiná 1326 - 1935
Kronika banského mesta Dobšiná 1326 - 1935
Stará štôlňa s vápencovou výzdobou .
Preklad napísaný v Topscher Schpróche ( buleénerštine) vpravo hore:
V šachte a v štôlni
musí moje srdce pre nich biť ...
Predslov:
V našom archíve dokumentov o histórii Dobšinej sme našli vyššie uvedené oznámenie napísané v nemeckom jazyku o pláne vydať kroniku banského mesta Dobšiná. Iniciátormi boli Dr. Karol Adriány a Ján Adriány.
Vytlačiť ju mala kníhtlačiareň : „Buchdrückerei Gömöri, Rožňava“. Mala vyjsť v čase veľkej hospodárskej krízy, čo dokazuje i popis úpadku banskej činnosti v tomto meste.
Nie je nám známe či táto kronika bola vytlačená. Keď áno musia byť v nej veľmi cenné údaje, ktoré by určite zaujímali široký okruh záujemcov o históriu baníctva najmä v tomto meste, ktoré sa preslávilo najmä ťažbou nikel-kobaltových rúd.
Prosíme preto každého o informácii týkajúcu sa vydania tejto knihy.
Ondrej Rozložník a Mikuláš Rozložník
Kontakt: rozloznik@mail.t-com.sk, rozvodns@stonline.sk
Resp. telefonicky 0905 443 3340905 443 334
V Biengarten , voda vytekajúca z odvodňovacieho kanála.Táto voda pochádza zo sústavy štôlní Tereziánskeho úseku.
Preklad dokumentu:
Dr. Karol Adriány
Ján Adriany:
Kronika banského mesta Dobšiná
1326 – 1935
Roku 1933 sme boli vysoko váženým zastupiteľstvom mesta poverení vedením mestskej kroniky a zostavením jeho stručných dejín, takže sme sústredili potrebnú dokumentáciu, kde sa našlo mnoho zaujímavých a pre nás dôležitých údajov, ktoré osvetľujú a dokumentujú banskú činnosť, pevnosť charakteru, prístup k práci a sporivosti našich predkov.
Otvorili sme takto pohľad na uložené zvetrané nánosy a štrkové vrstvy našej dávnej 600 ročnej minulosti, v ktorých odpočíva približne 10 generácií Teutonov. V ich na prach zmenených pozostatkov a zbytkov tiel zostali v priebehu ich krátkého života v tejto domovine len nerastné minerálne zbytky ako kamenné pomníky ich ťažkej a tvrdej práce a sú a budú zachované primerane naším predstavám naveky.
Veľké množstvo háld, píng, jám a lomov sa nachádza na povrchu nášho chotára – a v jeho podzemí sú zase banské priestory, dobývky a banské chodby razené želiezkom a kladivkom na Peckenbergu, Hottengrindlu, Striebornej, ktoré dokumentujú najťažšiu životnú etapu našich predkov. Počas života jedinca sa pracovalo kresaním, kým sa ložisko objavilo, z mladíka sa stal starec a ruda bola zhodnotená. Štôlne sú tak nízke, že sa do nich vchádzalo i plazením sa po bruchu.
V Biengarten.Odvodňovací kanál pri stanici lanovej dráhy. Viete si predstaviť tú studenú vodu?
Preklad dokumentu:
Existuje aj nespočetné množstvo štôlní razených v etape používania pušného prachu a dynamitu – tieto sú už vysoké, priestorné, ktoré slúžili pre ťažbu koňmi, banskými vozíkmi a v poslednom čase aj vagónmi.
Bohužiaľ, baníctvo sa v Dobšinej chýli ku koncu. Počet baníkov je stále menší. Hodnotová hromada sa roztápa ako sneh pri jarnom slnku a nastáva súmrak banského života hlavne u tých, ktorí prežili epochu ťažby kobaltu. Čoskoro nastúpia do poslednej šichty, aby potom naveky odišli do hlinitej pôdy vápenca na farskom vršku - na Pišli. Pred ich posledným fáraním musia splniť ešte jednu povinnosť: svoje banícke skúsenosti, znalosti a vedomosti o výskyte žíl, polôh, baní v okolí s uvedením názvu štôlní, šácht , ich rentabilitu a údaj o ich zárobku písomne oznámiť na adresu uvedenú na prvej strane ! Pretože banská činnosť v Dobšinej zhasína, banská činnosť umiera.
Už pračlovek v neskoršej dobe kamennej objavil veľké ložiská rúd v okolí Dobšinej a tým umožnil neskôr vybudovať úpravne rúd, ako i založenie prvých banských spoločností, čo dokumentujú i urnové hroby z roku 1912. Aj v dobe ľadovej tu bol život. Spotreba kovu u pračloveka a jeho neskorších generácií bola tak nízka, že naše rudné ložiská ostali až do 18. -tého až 19.-tého storočia skoro nedotknuté. Rozrastajúcemu sa počtu obyvateľstva sa zodpovedajúco prispôsoboval i produkčný systém, ktorý sa však v ďalších epochách nerozrastal. Núdza, bieda si v regulácii potreby kovu vyžadovala také regulačné metódy, že naše stovky miliónov rokov nevyužité rudné ložiská sa začali využívať v takých objemoch, že boli v priebehu 50-tich rokov vyťažené. V súčasnosti je tu popud na zavedenie účinnejších regulačných prostriedkov a to nahradením kovov cez plyny, jedy a baktérie. Banská činnosť prekročila svoj rozkvet a upadá pomaly ale iste. Jeho miesto nahrádza objav ropy, plynov, jedov atď.
Gúgel - Pozostatky po banskej činnosti. Všimnite si tú osôbku dole uprostred, teda impozantné!
Stará štôlňa.
Preklad dokumentu:
Tento obrat, ale banské mesto Dobšiná, už neprekvapí. Po vyťažení najväčších rudných žíl stratilo svoj životný rudný potenciál a prepadá sa k osudu všetkých banských miest. Má síce prekrásnu banícku minulosť, ale súčasnosť znamená nezamestnanosť a budúcnosť vysťahovalectvo.
Premietnutie si baníckeho života privedie obyvateľstvo k poznaniu, že svoju úlohu baníkov už odohralo. Kedysi prekvitajúci banícky život je mŕtvy a všetky bane v našom chotári sú už tiché a opustené. Haldy, na ktorých sa radostne zhromažďovali baníci a boli miestom plného života, kde sa niesol pozdrav Zdar Boh (Glück Auf), sú v nemej tichosti. Husté kroviny a vysoké stromy sú neklamným znakom dlhého kľudu ako na cintoríne. Zavalené portály štôlní, zvestujú nezmeniteľný zánik baní a jedine murované portály – ústia hlavných štôlní Karol na Zembergu a št. Maximilián v závere Malej Vlčej doliny zívajú tmavými otvormi, z ktorých v lete vychádza studený vzduch a v malých potôčikoch vyteká ako ľad studená voda.
Štôlňa Samuel
Každý dobšinčan nech si túto knižku objedná u firmy Lévay v Dobšinej. Tým, ktorí v iných štátoch, či kontinentoch našli svoju druhú vlasť, nech rozpráva o našich vrchoch, štôlniach a šachtách a nech to v nich vyvolá príjemné spomienky z mladosti.
Uhorský hunt v starej štôlni.
Vážené zastupiteľstvo mesta sa súčasne žiada, aby vydalo tlačou krátku históriu nášho rodného mesta, pri čom vzniknuté náklady môžu byť hradené z obnosu, ktorý je ročne venovaný v prospech mestskej knižnice.
Na koniec končíme slovami našich predkov: „Nech nám Pán Boh dá všetkým zdravý rozum, lebo rozum je najväčší kapitál“.
Spracovali :
RNDr. Ondrej Rozložník
Ing. Mikuláš Rozložník
Preklad z nemčiny do slovenčiny : RNDr. Ondrej Rozložník
Fotografie : ( všetky fotografie pozri : http://www.fotodobsina.sk/index.php , konkrétne na uvedenej stránke je aj kolónka fotografíí " Fragmenty banskej činnosti " ).
V Dobšinej dňa 1.6.2014
Komentáre
Prehľad komentárov
Nadhera. Fotky uz "zabudnutych" cinnosti nasich predkov.
Na druhej strane ma ide ma porazit,ze tieto skvosty nedokazu rukovoditelia mesta vhodnym sposobom spristupnit a ponuknut turistickemu ruchu.
Tu,kde zijem,keby nieco take bolo v okoli,tak by uz davno vybudovali nejaky naucny chodnik a zarabali na tom.
Re: :-(
(Rudo Pellionis, 1. 6. 2014 16:55)Igor, môj nebohý bratranec z Nemecka, ešte asi tak v roku 1999 povedal, vám tu na Slovensku sa doslovne váľajú peniaze pod nohami, len ich neviete pozbierať. Na margo tej kroniky by som bol rád keby sa nakoniec fakt našla. Čo sa týka tých baníckych artefaktov, nuž mnoho čo je hore napísané, spomínam z detstva. Teda tie haldy, bane atď., škoda že sa to v Dobšinej nijako nedá využiť ! Teda dalo by sa, len asi by bolo potrebné viac vôle...
Re: Re: :-(
(Rudo Pellionis, 1. 6. 2014 18:24)Alebo jednoducho len použiť to ako je napísané na konci článku : " „Nech nám Pán Boh dá všetkým zdravý rozum, lebo rozum je najväčší kapitál“.
:-(
(Igor, 1. 6. 2014 13:55)