Choď na obsah Choď na menu
 


                          Sklenená pani z Marón varuje mesto !

 

Obrázok

Na týchto stránkach sme v roku 2007 pripomenuli, či sa ešte niekomu ukáže Sklenená pani z Marón.

 

Sklenená pani z Marón vždy pozoruje Dobšinú a jej obyvateľov. Cíti s mestom a jeho obyvateľmi, pretože ona je  duchovnou ochrankyňou  mesta, cíti jeho radosti aj bôľ. Cítila bolesť dobšinčanov, ktorí márne zahynuli v Přerovskej tragédii, keď netvor Karol Pazúr, v júni 1945, presne 41 dní po vojne, nechal postrieľať nevinných dobšinčanov.  Mnohých pochovali ešte za živa, pretože tzv., Švédsky val, pod ktorým boli zahrabaní, sa ešte tri dni po masakre hýbal. Sklenená pani cítila ich prekliatie a žiaľ za mestom Dobšiná, do ktorého sa chceli vrátiť, ale ich dušiam nebolo dopriate teplo domova. Do ich domovov  a  majetku prišli iní. Ľahko prišlo, ľahko išlo, to len započala skaza mesta, tak nenápadne a postupne .

 

Cítila sklamanie dobšinčanov, ktorým bolo dopriate žiť v päťdesiatych rokoch, keď dostali pôdu a nádej, že sa bude žiť po vojne lepšie, a tu zrazu akési združstevňovanie. Cítila bolesť ľudí, ktorí odvádzali svoje kravičky do takzvane družstevného a tiež prekliatie okolitej rodnej hrudy, ktorá sa dodnes z toho nespamätala. Lúky zarástli lesom a obrábané role  zarástli trávou.

 

Cítila krivdu obyvateľov Dobšinej, keď v roku 1954, všemohúca strana a vláda, nariadila  takzvanú integráciu neprispôsobivého obyvateľstva do miest a obcí. Aby nežili v zanedbaných chatrčiach a osadách, sťahovali sa títo občania do miest. Zvlášť iniciatívny súdruh bol v tej dobe vo vedení mesta Dobšiná. A tak zrazu mali dobšinčania  za susedov ľudí, ktorým nevadilo vyhodiť smeti pred dom  a o svoj dom sa absolútne nestarať. Pri každej výplate pitky, krik a podobné neduhy. Boli medzi nimi aj takí, ktorí sa prispôsobili, ale bola to slabá úroda. Nie, to však nie je koniec. Sklenená pani z Marón  to vie, bude aj horšie. 

 

Dobšiná postupne chradla. Vychýrená ekonomická škola bola premiestnená  do Košíc, bane sa zatvárali, lebo boli vyťažené. Starý dobšinský erb, s mužíkom, ktorý nazeral do nádoby pokladov mesta, ten úplne zmizol a tak erb, ktorý chránil mesto, bol zmenený takmer na nepoznanie a na nepoznanie sa začali meniť aj niektoré domčeky, z ktorých pôvodní dobšinčania odišli za prácou inde, všade tam, kde ju našli. Nahradili ich tí, ktorí v zakliatom kraji dokázali žiť, bez práce, zo sociálnych dávok.

 

Mesto sa postupne začalo vyľudňovať. Hranica obyvateľstva sa postupne dostávala pod kritických 5000 obyvateľov, keď to už ani nie je mesto, a štátne dotácie sú menšie. / Teda hlavne plat primátora je podstatne menší. / A tu skrsla „spásonosná„   myšlienka  zvýšiť obyvateľstvo Dobšinej za každú cenu nad hranicu  5000 obyvateľov. A tak začali prichádzať občania z Kežmarku, Popradu, a iných miest, a to prevažne takí, ktorých pôrodnosť je primerane vysoká. Dobšiná má zaručené aj do nasledujúcich rokov, že počet obyvateľstva bude nad úrovňou magických 5.000. 

   

Sklenená pani v týchto dňoch znovu vyšla zo svojich Marón a len slepý nevidí a hluchý nepočuje jej naliehavé varovanie: 

 

Dobšiná  rozpadnú sa tvoje múry! 

Zahaľujú ťa tmavé ťažké chmúry! 

Máš slabú nádej na  svoju obnovu!

Potrebuješ úplne novú osnovu!

Nezakrývaj si oči  pred tými čo ťa ničia!

             

Pozdvihni hlavu,

nech tvoju bývalú slávu,

znovu noví vztýčia!“

 

Rudolf Pellionis 1.2.2011

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Povest, ci svedomie Dobsinej .

(Sonya Peltzner, 2. 2. 2011 17:55)

Len sa ukazuj, Sklenena pani z Maron !
Pripomen!
Na slavu a chvalu kedysi " kralovskeho banickeho mesta "!
Ty vies, co robis....mas na to pravo.
Prebudzaj svedomie, ktore rokmi zarasta machom...lebo je to tak lahsie i pohodlnejsie.

Ahoj Rudko!

(Ing.Jozef Leffler, 2. 2. 2011 17:25)

Väčšina krajín vo svete,kde to nefunguje ako má,je odkázaná na pomoc zvonka.Platí to pre krajiny EÚ,africké krajiny atď.Táto zákonitosť platí aj pre naše obce a mestá.Koľko rodákov desaťročia pomáhalo mestu,aby vôbec prežilo.Stále sa našiel niekto,kto o pomoc požiadal a zasa ten,kto pomoc poskytol.Nebudem konkrétny,aj keď by som mohol byť.V poslednom čase na diskusných stránkach je postoj našich rodákov(tých,ktorí sa diskusií zúčastňujú) jasný:nestaraj sa,"Ty už nie si dobšinčan...". Zrejme neostáva nič iné,len to nechať na tých pravých dobšinčanov(z Kežmarku,Rejdovej,Slanej a pod.),aby sa s problémom popasovali a našli riešenia.Veľmi o tom pochybujem a keď som aj o niečo mladší ako Ty,určite sa toho nedožijem.Intrigy a nenávisť,závisť a pretekanie sa v tom,aký je kto kompetentný a jedinečný,urážky a výmysly,to je cesta tak - do záhuby.Máš pravdu,Sklenená pani z Marón to vidí.Vystihol si to!Prajem všetko dobré.

Sklenená pani z ľadu

(Rudolf Pellionis, 2. 2. 2011 11:55)

Evka, pekná myšlienka postaviť trebárs Sklenenú pani z Marón napríklad z ľadu. Lenže to by nesmela existovať tá vandalská háveď, ktorá si neváži dielo iného. Nerozumiem tomu svetu. Keď sme si v detstve postavili snehuliaka v Dobšinej, stál tam až do jari. Teraz? Či je to v KE, alebo Dobšinej, behom hodiny sa nájde nejaký "dobrák", ktorý to zvalí. Veď napríklad ľadové sochy v KE.Stačila jedna noc, aj keď to bolo strážené a bolo po soche.No a v Dobšinej? Veď pozri len náučný chodník na Pišlu. Tešil som sa mu, ale krátko. Tuším do roka boli tabule zničené. Ramža ? Vieš načo robiť niečo pre niekoho, kto sa vyžíva v tom že to zničí. Veď aj preto sklenená pani zle "spáva" a vychádza von z Marón a narieka. Zákonite príde trest pre generáciu, ktorá ničí, napokon zničí aj sama seba.

Rudko,

(Eva Šmelková, 2. 2. 2011 10:05)

ale nám pekne vstupuješ do svedomia. Musíme sa polepšiť! Len tak mi teraz napadlo, či by sme si sklenenú pani nemohli dať ako nejakú sochu, alebo aspoň sklenený reliéf na námestie. Ktovie, či by to išlo a ako dlho by tam vydržala bez ujmy. Ale v týchto mrazoch by sa možno dala urobiť z ľadu :):):) Ideme na to?