Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obrázok

Subtrópy u nás

 

 

     Viem, že čítať obsiahle články je pre mnohých únavné. Preto iba v krátkosti by som vás chcel oboznámiť s mojim koníčkom a to bolo v minulosti pestovanie  rôznych subtropických rastlín, najmä citrusov, ale aj ďalších a že je to možné  aj vo voľnej  pôde u nás na Slovensku, by som vás chcel presvedčiť niektorými fotografickými dokumentmi, tak ako sa mi podarilo niektoré rastliny vypestovať na svojej záhrade v Košiciach.   

  

Oktober 06 001.jpg

Konkrétne tu sa jedná o Poncirus trifoliátu -  citronovníkovec trojlistý, ktorý rastie na mojej záhrade volne v pôde.

        Samozrejme, že okrem tejto rastliny, pestujem ďalšie, alebo lepšie povedané v minulosti som pestoval, pretože som mal asi 120 kusov rôznych citrusových rastlín ako grepy, pomaranče a mandarinky, lajmy, ďalej figovníky, granátové jablká, hurmikaki, olivovník a ďalšie. V súčasnosti som to však značne zredukoval pre náročnosť pestovania a hlavne pre vek. Som spokojný s tým, čo vlastne rastie volne v pôde ako napríklad spomínané hurmikaki

 

19.10.08 023a.jpg

        Jedná sa už o pomerne mohutný strom s množstvom veľmi chutných plodov, ktoré dozrievajú v polovici  novembra.

Obrázok

Vrcholová časť stromu Hurmikaki  

      Na samotnej záhrade to miestami vyzerá ako niekde v subtrópoch. Tak napríklad na ďalšej snímke v ľavo je figovník, v pravo citronovník a v pozadí azda rozoznať ešte aj palmu. Všetko to riadne zimuje v našich dosť krutých podmienkach. 

Obrázok

      Toho roku som mal aj pomerne slušnú úrodu fíg a mandarínok do niekoľko kilogramov. Na ďalších obrázkoch sú figy a spomínané mandarínky. 

 

19.10.08 030.jpg

 Mandarínky 

Obrázok

Figovník 

Obrázok

Dozreté figy

Obrázok

Dozrievajúce granátové jablká

Obrázok

Rozkvitnutý citrus - mandarínka.

     Je to pomerne náročný koníček, pretože rastliny najmä tie ktoré sú v črepníkoch a je ich potrebné prenášať na zimu do pivnice sú dosť ťažké, ale najmä je potrebná skoro denno denná starostlivosť najmä v letných mesiacoch keď je sucho. Takže vlastne s touto peknou záľubou ktorá ma držala roky končím. 

Obrázok

     Tu je vlastne snímka rôznych citrusov ešte z roku 2005, ale tieto rastliny už majú iného majiteľa. Ostali rastliny, ktoré sú otužilé aj na naše podmienky a nepotrebujú zvláštnu starostlivosť ako napríklad granátové jablko, figy, alebo hurmikaki. 

V Košiciach 26.10.2008  Rudolf Pellionis

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Mandarínka

(Stanislav, 19. 3. 2010 19:36)

Kto mi zaštepí mandarínku v Prešove. Kontakt. 0905521817 Ďakujem

Mandarinky

(Stanislav, 19. 3. 2010 19:35)

Kto mi zaštepí mandarínku v Prešove. Vypestovaná z jadierka. Ozvite sa....

Re : figa

(R.Pellionis, 26. 2. 2010 15:21)

Pre pani Emíliu Psotovú. Pokiaľ sa týka figovníka v tomto období by mal v našich podmienkach zimovať a byť teda bez listov. Je možné, že teplé zimovanie mu škodí a začína sa prejavovať na listoch. Neviem však o aké fľaky sa jedná.

figa

(Psotová Emília, 24. 2. 2010 12:51)

Figa má fľakaté listy,prosím Vás poraďte prečo?

Re : Dobrý deň

(R. Pellionis, 23. 1. 2010 10:36)

Pán Ivan Antony s tým pozrením sa na kvitnúce trifoliáty by asi nebol problém. Zvyknú kvitnúť v dobe, keď začínajú kvitnúť čerešne. V skleníku tých zopár rastlín čo ešte mám, to kvitne niekedy o niečo skôr. Ale v skleníku sa prakticky už niet na čo dívať. Každoročne z mojej zbierky citrusov ubúda. Dávam to synovi a niečo ešte občas predám.Nie je toho ale už veľa. Hurmikaki majú veľmi nezaujímavý kvet, človek ho musí hľadať, on je vlastne zelený začínajúci plod.Takže keď nastane doba kvetu. Môžeme sa dohodnúť. S pozdravom R. Pellionis.

subtropické rastliny

(Ivan Antony, 23. 1. 2010 10:06)

Dobrý deň.
Som pestovateľom subtropických rastlín, hlavne citrusov. Mám ich v zimnej záhrade vo voľnej pôde / vaniach/. Tie klasické pomaranč, pomelo, citron, mandarínka,limetka, grep, panašovaný citron,figa,mučenka, bananovník,guajava apod. Zatiaľ som mal len mandarínky a banany, no zimnú záhradu mám len rok. Veľmi rád by som videl Vaše subtr. stromy v plnom kvete a pokiaľ by ste mali niečo na predaj ,ponúknite. Zháňam hurmikaki, mišpuľa, granat. jablko a podobne. So želaním pevného zdravia pozdravuje Ivan Antony, Prešov

Re: subtropy aj v Košiciach

(R.Pellionis, 14. 1. 2009 12:02)

Vo Vašom prípade sa iste jedná o semenáč, kde nie je zaručená kvalita plodov, pretože u citrusov je častí kríženie s rôznymi druhmi. Viac sa toho dočítate na stránkach : http://www.citrusy.cz/ , kde možno nájdete aj nejaký recept na džem alebo kompót.

subtropy aj v Košiciach

(viera laurincova, 13. 1. 2009 18:22)

Obdivujem vašu prácu. Ja mám zatiaľ len mandarinku, ktorá pravidelne rodí. Dnes som obrala z nej 3,9kg. Plody sú malé a mdlé. Voňajú intenzívne po citróne ale nám nechutia.Chcela by som ich nejako spracovať/kompót, džem,atď./, ale žiaden recept som nenašla. Neviete mi, prosím, poradiť?

Re: Suptropy aj v Kosiciach

(R.Pellionis , 4. 11. 2008 8:18)

Ďakujem Vám pani Sonya Peltzner za uznanie. Keď je človek mladý, je to potešením.Myslím to pestovanie a starostlivosť. Keď je už človek postarší, radšej už iba akosi príjma. Práve včera sa mi strom Hurmy kaki odvďačil a obral som časť úrody hurmy asi do 10 kg. Taktiež už mandarínky dozreli a niet nad to, ako si odtrhnúť čerstvý chutný plod zo stomu.Čaká ma však ešte zazimovanie zvyšných rastlín a to je už skôr pre mňa určitá patália :-).

Suptropy aj v Kosiciach.

( Sonya Peltzner, 4. 11. 2008 2:21)


Mravencia praca, huzevnatost, ale neuveritelne vysledky -zahrada pre bohov ! A to v Kosiciach. Patri vam moj obdiv. Vy pan Pellionis, ma stale prekvapujete svojou originalnostou.