Choď na obsah Choď na menu
 


Turecký zvonček - CINTÁLE

            Na stránkach Facebooku , v skupine "Dobšinský klebetník", ma zaujala prosba ev. farára Rada Gdovina z Dobšinej, kde spomína, že sa blíži smutné výročie vypálenie Dobšinej a to práve ku dňu 14. októbra. V minulosti v mojom detstve na túto udalosť sa denne spomínalo tak, že o 21. hodine začal zvoniť na ev. veži zvonček, ktorý sme nazývali "Cintále". Bola to hodina, keď Turci vtrhli do Dobšinej a potom o tretej hodine nad ránom zasa zazvonil zvonček, to bola hodina, keď Turci z Dobšinej odtiahli. Tento neodmysliteľný rituál v ostatných rokoch chýba! Rozpisuje to pán farár, ako to nižšie pripájam. Je mi ľúto, že mesto na túto tradíciu nemyslelo. Vďaka pánovi farárovi R. Gdovinovi za túto iniciatívu a som presvedčený, že na obnovu tohto starodávneho zvyku prispeje každý, kto si to prečíta. Ja som s úprimnou radosťou na túto akciu už prispel.

 V Košiciach 4.10.2012 Rudolf Pellionis     
 
 
 
005---b.jpg Milí priatelia, Dobšinčania, rodáci z Dobšinej a sympatizanti. Opovažujem sa vstúpiť do tohto diskusného fóra s jednou veľkou prosbou na Vás všetkých. Dňa 14. októbra 2012 tomu bude 482 rokov, čo Turci vpadli do Dobšinej, vypálili ju a vyše 300 jej obyvateľov násilím odvliekli do zajatia (otroctva). Pri tejto príležitosti sa v evanjelickom kostole o 9.00 hod. budú konať tzv. spomienkové služby Božie. Srdečne Vás na ne pozývam. Ale chcem aj iné. Pri tejto príležitosti sa z našej kostolnej veže vždy o 21.00 a potom o 03.00 ozývalo zvonenie tzv. Tureckého zvončeka. Ten je už niekoľko rokov nefunkčný a tak obyvateľom mesta túto tragickú udalosť, ktorá Dobšinú postihla, nepripomína svojim zvonením. Radi by sme to napravili a zvonček opäť rozhýbali. Nakoľko sme v tomto roku ako cirkevný zbor museli spolufinancovať dva pomerne väčšie záležitosti (reštaurovanie víťazného oblúka a schodisko ku kostolu) a z KSK sme ešte neobdŕžali zvyšných 30% dotácie, veľ...
mi peniazmi neoplývame. Ak máte túžbu, aby zvonček opäť pekne zvonil (i keď viem, že to nie je ani zďaleka ten najväčší problém nášho mesta), prosím Vás, pomôžte nám finančne, i keď si uvedomujem, že žijeme v takej dobe v akej žijeme. Myslím si však, že by to nemalo ostať na pleciach len zopár ľudí, alebo len evanjelikov. Som presvedčený, že sa jedná o záležitosť, ktorá Dobšinčanov reprezentuje bez ohľadu na vierovyznanie a pod. Odhadovaná cena na opravu zvončeka predstavuje cca 1000,- EUR. Číslo nášho zborového účtu je 11613662 / 5200
Ak by ste sa rozhodli prispieť na túto fajn vec, napíšte, prosím do správy pre prijímateľa „Turecký zvonček“. Nemusíte mať strach, že to pôjde na farárov nový farebný televízor, ako si to v minulosti niektorí mysleli. O výsledkoch tejto – povedzme zbierky – by som Vás pravidelne informoval. Vopred vám srdečne v mene evanjelického cirkevného zboru ďakujem. Ak si myslíte, že by toto bolo dobré zdieľať, potom tak urobte. S pozdravom a úctou Rado Gdovin, ev. farár.

P.s.  Nakoniec  sa zbierka úspešne zdarila ako aj oprava zvončeka. Dodatočne tu teda dňom 12.9.2013 pridávam odkaz , kde si môžete zvonček Cintále vypočuť :

Turecký zvonček

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nové príspevky zbierky

(R. Pellionis , 9. 10. 2012 9:23)

Nové príspevky zbierky budú zverejňované v osobitnom článku a to " Turecký zvonček - zbierka.