Choď na obsah Choď na menu
 


Rodinné spoločenstvá, združenia, podniky a osobnosti Dobšinej a okolia, ktorí sa zaoberali baníctvom a hutníctvom - 1. časť

29. 3. 2025

Baníctvom a s ním súvisiacimi remeslami sa v priebehu jeho historického vývoja zaoberali predovšetkým jednotlivci, spoločenstvá, združenia, akciové spoločnosti a štátne organizácie.

Ak odhliadneme od predhistorického baníctva vykonávaného jednotlivcami kmeňov tejto doby, jednou z rodín prislúchajúcej k vyššej šľachte, bola rodina Bubekovcov (udáva sa aj  Bebekovcov), ktorá mala, počas svojej existencie priamy vplyv na banícku činnosť v oblasti.

Najstaršiu zmienku o tomto rode zaznamenávame v roku 1243, keď kráľ Belo IV. po mongolskom vpáde daroval Detrikovi a jeho bratovi Filipovi územia na hornom Gemeri. Slovenskí aj maďarskí historici týchto súrodencov zaraďujú do rodu Ákošovcov. V roku 1318 si potomkovia Detrikovho syna Benedikta, Dominik, Mikuláš, Ladislav a Peter, rozdelili zdedený majetok. Hrady Plešivec a Kameňany a trinásť ďalších dedín získali Dominik a Mikuláš a Štítnik a jedenásť dedín získali Ladislav a Peter. Rod sa tak postupne rozdelil na dve vetvy – na Bubekovcov z Plešivca a na Pánov zo Štítnika – Štítnikovcov (Štítnických).

rod-bebekovcov.jpg

Na základe príslušných zachovaných dokladov, možno povedať, že obidve vetvy mali rozhodujúci vplyv na banskú činnosť v území ich majetkov. Štítnická vetva sa pričinila o založenia Dobšinej a ako zemepáni Dobšinej a Štítnika mali podiel na tom, že kráľ pre mestá udelil prednostné práva a výsady. Plešivská rodina Bubekovcov zanikla skonom jej posledného príslušníka Juraja v roku 1567. V roku 1594 zomrel v Dobšinej aj posledný príslušník štítnickej rodiny Štefan Štítnický, ktorého pochovali v Štítniku. V príbuzenskom vzťahu k štítnickej rodine z manželkinej strany, boli rodiny Thököly, Rákóczi, Apafi, Bakoss, Szepesi, Andrássy, Görgei a Pletrich (predtým Borbély a Horváth). Tieto, značne rozvetvené  príbuzenstvo nebolo schopné  spravovať  svoje nehnuteľnosti  a tak založili viaceré komposesoráty, ktoré spravovala ustanovená rada.

Po vymretí štítnickej vetvy Bubekovskej rodiny, v dobe účinkovania sedmohradského kniežaťa, šarišského župana a vodcu protihabsburgského povstania Františka II. Rákócziho, nastáva pre baníctvo Dobšinej a s ním súvisiacimi remeslami, obdobie nebývalého rozvoja a to okrem ťažby a spracúvania železnej rudy aj výroby ocele a zbraní., V tomto období bola zriadená aj dozorná rada, ktorej účelom bolo napomáhať rozvoju železiarskeho priemyslu. Jej vedením bol poverený Pavol Lányi. Jeho aktívne pôsobenie zanechalo v dejinách Dobšinej a okolia množstvo výsledkov, ale aj problémov. Okrem iného mal zásluhy o stavbu vysokých pecí na tavenie železnej rudy.

Po skone posledného potomka rodiny Bubekovcov sa krásnohorské panstvo dostalo do správy cisárskeho dvora, ktorý ho spravoval prostredníctvom hradných kapitánov. Jedným z posledných bol Peter I. Andrássy, ktorému maďarský kráľ – korunný princ Habsburgský Rudolf (1552 – 1612) pridelil kapitanát krásnohorského hradu. V roku 1642 hrad do svojho vlastníctva získal darom Matej II. z rodu Andrássy. Tým sa do vlastníctva rodiny  dostalo územie ležiace medzi Dobšinou a Plešivcom východne od rieky Slanej. Príslušníci tejto rodiny, ktorí žili v 18. a 19. storočí, sa venovali vo väčšej miere aj banskej činnosti.

andrasiovci.jpg

Mikuláš I. Andrássy zohral v dejinách baníctva dôležitú úlohu. V roku 1669 kráľ Leopold I., ktorý vládol v období rokov 1657 – 1705), mu udelil výhradné banské právo vzťahujúce sa na všetky obce krásnohorského panstva, ktoré rodina Andrássy uplatňovala až do najnovších dôb. V roku 1676 Leopold I. ho povýšil na baróna. Zomrel v roku 1686.

Podnikavosťou v oblasti vyhľadávania ťažby a úpravy rúd, nachádzajúcich sa na pozemkoch panstva sa vyznačovali rodinní príslušníci Karol I. a II. Andrássy.  Karol I. sa narodil v roku 1727, pomerne skoro sa stal vojakom, kde za mnohé zásluhy mu bol v roku 1780 udelený barónsky titul. Zomrel v Betliari roku 1792. Jeho syn Karol II. Andrássy bol tiež vojakom, ale po skončení vojnového obdobia sa venoval  usporiadvaniu banského majetku a značné úsilie vyvinul na zvyšovanie úrovne výroby železa. V roku 1790, v záujme zachovania výhradných banských práv, zorganizoval republikové zhromaždenie v Bratislave, kde  bolo spísané memorandum. Podľa tradície Karol II., oblečený v baníckej rovnošate, navštevoval bane a mal tak bezprostredný vplyv na riadenie činnosti.        

Jeho brat Leopold Andrássy, narodený v roku 1767, slúžil v roku 1792 ako plukovník povstaleckého oddielu, po jeho rozpustení sa venoval v Betliari  vede a umeniu, založil v kaštieli  knižnicu a mal vzácnu zbierku medailí.  Za zásluhy o rozvoj železiarstva bol vymenovaný ako poradca banskoštiavnickej banskej komory.  Značné zásluhy mal aj na zlepšovaní hospodárstva obce Betliar, do ktorej povolal početné rodiny remeselníkov a zaslúžil sa aj o opravu a údržbu obecných komunikácií. Za svojho života si určil miesto svojho hrobu v Betliarskom parku, kde bola pôvodne umiestnená truhla z červeného mramoru s vytesaným baníckym znakom.

V roku 1792 sa narodil Karol III. Andrássy (1792 1845), ktorý bol veľmi významným a zaslúžilým rodinným príslušníkom. Zúčastnil sa mnohých pokrokových hnutí svojej doby, v rokoch 1839 – 1844 bol poslancom Gemersko-Malohontskej stolice v Uhorskom sneme. Svoje skúsenosti získaval na mnohých študijných cestách, bol jednou z osobností,  ktoré formovali aj neskoršiu činnosť v oblasti železiarstva. V roku 1824 prevzal rodinné podniky. Aktívne sa zaujímal o problematiku baníctva a železiarstva v krajine a pracoval na možnostiach reformácie systému banského podnikania. Modernizoval a budoval železiarne na svojich majetkoch. Pri Vlachove postavil v roku 1843 novú vysokú pec nazvanú ako Huta Karol a dva hámre.  V roku 1845 sa podieľal na založení Spolku gemerských železiarov, ktorý združoval dvojicu najväčších výrobcov železa na Gemeri – Muránsku úniu a Rimavskú koalíciu. Nová valcovňa a pudlovňa železiarne v Ózde sa začala stavať na jeho podnet. V roku 1845 nečakane zomrel na zahraničnej študijnej ceste, kde sa oboznamoval so strojnou  výrobou. Z jeho publikovaných  prác uvádzame:

Umrisseeiner möglichen Reform in Ungarn. Im Geiste des Justemilieu.2.Abt. Londýn, 1833 (druhé vydanie v Altenburgu v tom istom roku ale anonymne)

Rövid értékezés az utak készítéséről különös tekintettel Gömör vármegye utaira, Rožňava 1837.

Rod Andrássy už od 17. storočia znamenal veľa v celom Uhorsku. Známym podnikateľom v oblasti baníctva a hutníctva bol Emanuel I. Andrássy (1821 – 1891), syn Karola III. Základné vzdelanie získal v rodnom vlachovskom kaštieli, gymnázium absolvoval v Tate a neskoršie štúdiá ho zaviedli do rôznych častí Európy. 

andrasi-mano.jpeg

Jeho politická kariéra  začala v Zemplíne v roku 1847, o rok neskôr ho zvolili za poslanca Uhorského snemu za Turniansku župu, ktorej županom sa stal v roku 1849. Jeho rozbiehajúcu sa dráhu politika prerušila revolúcia v rokoch 1848-1849, ktorej sa zúčastnil. V roku 1849 opustil krajinu a po návrate v roku 1853 vydal obsiahly cestopis (Kellet Indiákon: Ceylon, Java, Khina, Bengal). Bol významným zberateľom, cestovateľom a tiež aj politikom. Neskôr bol županom Gemersko-Malohontskej župy (1868 – 1872) a Zemplínskej župy (1860 a 1873). Koncom 19. storočia dal do dnešnej podoby prebudovať  kaštieľ v Betliari. Bol veľkým podporovateľom baníctva, za jeho éry dochádzalo k masívnej modernizácii ťažobnej techniky a budovali sa modrené zariadenia. Jeho pričinením sa Gemer stal jednou z najvýznamnejších žúp Uhorska. Skupoval menšie banské prevádzky so zastaralým vybavením, ktoré potom modernizoval. Jednou z prvých bola kúpa železorudnej bane Gampel v katastri Nižnej Slanej, ktorú získal od uhorského eráru v roku 1867, čo bolo základom neskoršieho banského podnikania v tejto oblasti. Na mieste bývalého hámra dal v roku 1867 postaviť na svoju domu modernú vysokú pec, ktorú pomenoval po matke ako Huta Etelka. Za krátku dobu potom kúpou získal betliarsky majetok, predstavujúci železiareň spolu s okolitými baňami ako aj železiarne v Brzotíne, Gombaseku a Vidovej spolu so súvisiacimi baňami na území Rožňavy, Nadabulej a Rožňavského Bystrého.               

Ďalším príslušníkom rodu, ktorý mal veľké zásluhy na rozvoji národného hospodárstva, predovšetkým v baníctve a železiarstve bol Juraj IV. Andrássy (1474 – 1872). Bol popredným predstaviteľom kultúrneho a hospodárskeho života v Uhorsku. S jeho súčasníkom, priateľom, grófom a politikom Istvánom Széchényim, ho spájali spoločné názory. V roku 1827 Juraja IV. zvolili za predsedu banského občianstva horného Uhorska, ktorému predsedal 46 rokov. Ako jeden z prvých členov Národného kasína v Budapešti, založeného Széchényim, založil v roku 1831 kasíno aj v Rožňave. Okrem ďalších hospodárskych záujmov venoval nemalú pozornosť riešeniu problematiky zhodnocovania surovín vyťažených v medeno-, striebro- a otruťonosných spišsko-gemerských baniach a železiarskeho priemyslu. Jeho cieľom, ako podnikateľa v železiarstve, bola predovšetkým prestavba drnavskej železiarne na vzorovú úroveň svojej doby. Prvú vysokú pec v Drnave dala postaviť roku 1817, na mieste štyroch bývalých slovenských pecí, vdova po Štefanovi III. Andrássym Mária Mária Festetichová. Juraj IV. v roku 1830 dal postaviť, pod vedením anglického odborníka Williama Buildone, druhú vysokú pec.  Od svojho priateľa  získal objednávku na odliatie dielov  v železiarni Drnava na reťazový most v Budapešti.   

Z ďalších starších rodov, ktorých účinkovanie malo vplyv na baníctvo a železiarstvo prehľadne uvedieme nasledovné:

Ďaleko do starších storočí siaha šľachtický rod Máriássy, spomína sa už v roku 1050.

mariassy.jpg

Pôsobenie rodu je spojené najmä s územím Spišskej župy, ale príslušníci rodu postupne nadobúdali ďalšie majetky predovšetkým na Spiši, ale aj na Gemeri, v oblasti Tatier, Šariši a inde. Rod mal svoje postavenie aj na kráľovskom dvore. Najčastejšie sa tento rod spája s Markušovcami, ale mali rozsiahle majetky aj v Batizovciach. V okruhu záujmov rodu malo svoje miesto aj baníctvo a železiarstvo a tak aj časť obce Hnilčík a Bindt, známe baníctvom v minulosti,  v čase svojho vzniku patrila do vlastníctva markušovských Mariassyovcov.  Na základe archivovanej listiny z roku 1315, ktorou bola prepísaná listina komesa Batyza Mariassyho z roku 1290, možno usudzovať, že bolo zrejme motívom rozvíjanie baníctva, kedže už z najstarších písomných zmienok je zrejmé, že rod Mariassyovcov si uvedomoval význam výskytu železných a medených rúd na území, ktoré dostal od panovníka ako léno a snažil sa dobývanie rúd a získavanie kovov z nich všemožne podporovať. V roku 1349 kráľ daroval rodine aj obec Brzotín spolu aj s obcou Kružná, kde potom mali tiež majetky.    

 

Rod Ilsvay – Jelšavskovci  bol uhorským šľachtickým rodom, ktorého príslušníci boli poprednými krajinským hodnostármi. Po roku 1327 vlastnili územie Jelšavy, neskôr v 14. storočí získali ďalšie  rozsiahle majetky predovšetkým v Gemerskej župe v oblasti od mesta Jelšava až po Muránsky hrad. Najznámejší príslušník roku Leustach zastával úrad kráľovského dverníka, pôsobil ako župan viacerých žúp aj Gemerskej stolice a bol aj vo funkcii uhorského palatína. Územie ich pôsobnosti sa rozprestieralo medzi mestom Jelšava a Muránskym hradom. Rod vymrel v roku 1427.    

Rod Balogovci – Balogh (pomenovanie zrejme súvisí  aj s existenciou hradu Balogh dnes Blh pri obci Veľký Blh) patril medzi najstaršie gemerské rody s majetkovou držbou od 12. storočia. Ich pôvod sa odvádza od nemeckého rytiera Altmanna z Freiburgu, ktorý podľa kronikára Šimona z Kézy, prišiel do Uhorska za čias Ondreja I. (1046 – 1060) a dostal majetky v povodí Muráňa, Rimavy a Veľkého Blhu (Blh v maďarskom jazyku Balogh), kde je doložené jedno z najstarších osídlení v Rimavskej kotline (podľa Skalská, M., Archeológia historica, 1993, https://digitalnakniznica.cvtisr.sk)

Rod Drienčanských (Derenchény, Derencsényi) pochádza z Gemerskej župy. Tento starý šľachtický rod sa spomína už v roku 1297 v súvislosti so sídlom v území, ktoré v 15. storočí bolo miestom vyberania cla, existencia hradu sa uvádza od roku 1413. Zásluhy o rozvoj rodu má Imrich Derenchény, ktorý bol  komárnianskym kapitánom, kráľovským poradcom Ľudovíta II. bol v roku 1518 Juraj a v roku 1527 bol kapitánom Spišského hradu Mikuláš Derenchény. Rod koncom 16. storočia vymiera.

Rod Sečianských (Széchy – Széczi – Zéchy), o ktorom najstaršia zmienka pochádza z roku 1262, pôsobil v oblasti Gemer – Malohont. Rod bol právnym nástupcom po rodoch Balogh a Derenchény. V 13. storočí rod vlastnil obec Rimavská Seč, kde vybudovali hrad Balog (dnes hrad Blh pri obci Veľký Blh), ktorý bol zničený v roku 1460. Jedna jeho vetva žila v dobe kráľa Bela IV. V roku 1333 rozdelením majetku vznikla vetva, ktorá pôsobila na území obce Rimavská Seč. História rodu sa viaže s dejinami hradu Muráň, ktorý ako donáciu dostal v roku 1609 Tomáš Széchy.  Tento v roku 1610 získal titul hlavného kráľovského stolníka a v roku 1612 bol vymenovaný za župana Gemerskej stolice. Záujmovým územím rodu bol priestor od Blhu až po muránsky hrad resp. medzi potokom Muránka a riekou Rimava.  

Rod Koháriovcov (Koháry) bol uhorský šľachtický rod, ktorého príslušníci  zastávali významné pozície v uhorskom spoločenskom a hospodárskom živote.

kohary.jpg

Už v roku 1470 Juraj Koháry, ako dvoran Mateja Korvína, zabezpečil rodu zaradenie medzi uhorských magnátov a v roku 1624 sa stal hlavným banskomestským kapitánom. Významne sa zaslúžili o rozvoj priemyslu na Slovensku najmä hutníctva a železiarstva. V panstve Muráň vybudovali tzv. pohronský železiarsky komplex so správou v Pohorelej (v roku 1794 tam sprevádzkovali oceľový hámor a v roku 1804 vysokú pec a skujňovací hámor), ďalšie prevádzky mali aj v Polomke a v Dobšinej aj inde. Patrili k popredným zakladateľom a podielnikom združení banských a železiarskych podnikateľov Muránskej únie založenej v roku 1808 a Rimavskej koalície z roku 1811. František Jozef Anton Koháry  (1766 – 1826) od roku 1807 samostatne podnikal v železiarstve na území Šumiaca, Dobšinej, Pohorelej a Závadky nad Hronom. V roku 1815, ako posledný príslušník rodu, bol povýšený do rakúskeho kniežacieho stavu. Jeho jediný potomok – dcéra Mária Antónia Gabriela – sa vydala za nemecké knieža Ferdinanda Juraja zo Sasko-cobursko-gothajskej dynastie a prijali meno Sasko-cobursko-gothaj-Koháryovci. Úmrtím jej otca v roku 1826, rod Koháry vymiera.  

Veľmi významnú úlohu v oblasti dejín baníctva a hutníctva Gemera zohrala dynastia Sasko – cobursko – gothajská, ktorá bola v rokoch 1826-1917 vládnucim rodom v nemeckom vojvodstve. Začiatok pôsobenia tejto rodiny u nás sa spája s rodinou Koháryovcov, ktorá pôvodne vlastnila pohronský železiarsky komplex. Keď posledný vlastník, Jozef Koháry zomrel, jeho jediná dcéra Mária Antónia Gabriela, sa vydala za Ferdinanda Georga Coburga, ktorý pochádzal z tejto bohatej šľachtickej rodiny. Po smrti Jozefa Koháryho v roku 1826, získal Ferdinand Coburg dedičstvom všetky jeho majetky vrátane železiarní. Celý takto získaný železiarsky komplex naďalej zveľaďoval stavbou i kúpou nových prevádzok.  S manželkou mali štyri deti. Po smrti Ferdinanda Coburga, v roku 1851, jeho syn Augustín  pokračoval v rozširovaní podnikania, okrem iného mal prenajatú aj dobšinskú vysokú pec a zmodernizoval aj vysokú pec v Stratenej.  Ďalším z potomkov bol aj Ferdinand Maxmilián Karol Leopold Mária Coburg (*1861 †1948), ktorý bol neskôr bulharským panovníkom a po vzdaní sa funkcie prišiel žiť na Slovensko, kde sa venoval predovšetkým svojím záľubám. S ním je spojená aj história kaštieľa vo Svätom Antone, či poľovnícka chata a kaštieľ na Prednej Hore pri Muráni ako aj poľovnícky zámoček na Pustom Poli. Veľkú zásluhu na rozvoji železiarstva má aj Filip Coburg (* 1844  †1926), ktorý bol bratom bývalého panovníka Ferdinanda i majiteľom železiarne v Stratenej. Výskyt vhodných nerastných surovín v okolí Dobšinej bol predmetom záujmu aj Coburgovskej rodiny, ktorá sa po dlhé roky venovala podnikaniu v baníctve a železiarstve. 

Aktivity tejto rodiny na okolí spočívali nielen v realizácii ťažobných prác železných rúd, ale aj v prenájme vysokej pece, ktorá bola vo vlastníctve mesta. V 19. storočí sa Coburgovci stali jedným z najbohatších rodov v Uhorsku, vlastnili majetky, lesy, bane, železiarne, ako aj viacero zámkov a hradných  panstiev. Významne sa zaslúžili o rozvoj hutníctva na Slovensku, vlastnili pohorelský komplex železiarní pri obciach Šumiac (časť Červená Skala), Valkovňa, Pohorelá, Závadka nad Hronom. Zriadili, rozšírili a zmodernizovali aj ďalšie železiarske podniky na Horehroní a v povodí Hnilca, Hornádu a Slanej – vysoké pece, valcovne a zlievarne v Zlatne, Novej Maši, Nižnej a Vyšnej Švabolke, Dobšinej, Stratenej  a Pohorelej. V období rokov 1916 – 17 postavili oceliareň a valcovňu v Trnave (https://beliana.sav.sk/heslo/koburgovci). 

Medzi vlastníkov banských majetkov v Gemeri sa zaradil aj uhorský erár, ktorého prevádzkové vedenie bolo Banskej Štiavnici, Rimavskom Brezovom a Tisovci a v starších dobách priame riadenie prevádzok vykonávali správcovia (šafári).  Vo vedení gemerských prevádzok eráru významnú úlohu mal Viliam Scholtz (1833 – 1901), ktorý bol uhorským hutníckym inžinierom, odborným publicistom a pedagógom a hlavným banským radcom. V rokoch 1874 – 1881 bol riaditeľom erárnych železiarní v Tisovci. Od roku 1881 zastával miesto vedúceho katedry hutníctva a železiarstva na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici, neskôr bol aj zástupcom riaditeľa akadémie. V rokoch 1891 – 1892 bol predsedom  Spoločnosti pre banícku a hutnícku literatúru a jeho významným prispením vznikla v roku 1892 Maďarská bansko-hutnícka spoločnosť, ktorej bol podpredsedom. Pôsobil aj v Banskej Bystrici, Ponickej Hute, Tisovci, ale aj vo vtedajšej Marmarošskej župe.

Rod Szontágh (Zontag – Zontog) patrí k jedným zo šľachtických rodov pochádzajúcich z Nemecka, ktorý sa zaslúžil o rozvoj baníctva, obchodu, ale aj umenia. Na základe pozvania sa predkovia rodu prisťahovali zo svojej domoviny na Spiš, kde sa ich účinkovanie v banských osadách uvádza už 14. storočí. Významnými osobnosťami rodu v 15. storočí boli Bálint Sz. – farár mesta Spišská Belá; Gašpar Sz. – sudca mesta Spišská Nová  Ves v roku 1556 a náčelník 13. spišských miest a v tom istom období Imrich Sz. bol zapisovateľom rady mesta Kežmarok, neskôr v rokoch 1570-1585 tajomníkom poľského veľmoža Laski. Účinkovanie príslušníkov rodu charakterizuje najmä banícka činnosť, ktorá pretrvala storočia. Niektoré vetvy rodu si časom vybrali za svoje pôsobenie a bydlisko aj iné banské osídlenia ako Dobšiná, Henckovce a Kunova Teplica, kde ich účinkovanie charakterizovala pracovitosť, kladný prístup a svedomitosť. Baníctvo a železiarstvo v Gemerskej župe už v staršej dobe bolo úzko späté s osudom Szontághovskej rodiny, aj keď rozhodujúca časť ich pôsobenia spadala do susedného Spiša.

Okrem už uvedených príslušníkov rozvetveného rodu, stručne uvedieme tých, ktorí mali určitý vplyv na rozvoj baníctva v oblasti a s ním súvisiacich odborov:

Krištof Sz. bol v roku 1570 poradcom 13. spišských korunovačných miest a komorníkom hornouhorských banských miest

Pavol I. Sz. narodený v roku 1606 bol úspešným a zručným banským činovníkom, mal bane v území Spišskej Novej Vsi a Gemerskej Polome, ako prvý objavil ložisko suroviny a založil štôlňu Johannis pri Spišskej Novej Vsi, ktorá neskôr bola veľmi zisková.

Gašpar I. Sz. sa narodil v roku 1649, bol zakladateľom spišskonovovesko-dobšinskej vetvy, za svoju úspešnú činnosť banského ťažiara bol všeobecne uznávaný a v roku 1686 mu udelili výsadnú listinu, na základe ktorej ako zaslúžilý ťažiar  rudy bol oslobodený od istých úradných procedúr a v lesoch mesta Spišská Nová Ves mohol slobodne páliť drevné uhlie; ďalej dostal povolenie so štvorročnou platnosťou vykonávať banské práce na zlato- a striebronosné rudy bez dane.  Banské prevádzky mal v území Spišskej Novej Vsi, Drnavy a Gemerskej Polomy.

Vynikajúce výsledky v banskom podnikaní dosiahol aj Gašpar II. Sz. (1675 – 1729), ktorého za skúsenosti pri obchodovaní s rudou bol poverený kráľovskou urburou, ktorú úlohu, rovnako ako aj banskú činnosť, svedomite plnil. Na základe práva po druhej manželke sa stal jedným z veľkostatkárom Štítnického panstva.

Krištof I. Sz. narodený v roku 1661 bol v roku 1675 majiteľom banského majetku a železiarne v obci Muránska Dlhá Lúka (Hosszúrét).

Adam Sz. (1759 – 1840) bol advokátom a sudcom Gemeskej župy, zaslúžil sa o založenie železiarskeho spolku

Štefan Sz. (1777 – 1859)  ako významný odborník práva bol tabulárnym sudcom  Gemerskej župy, dozorcom evanjelického seniorátu, príslušníkom riaditeľstva Rimavsko-brezovskej železiarskej spoločnosti

Michal Sz. narodený 1754 bol advokátom, neskôr hlavným župným zapisovateľom a riaditeľom Rimavskej koalície

Gašpar IV. Sz. (1745 – 1807) bol tabulárnym sudcom v Dobšinej

Gašpar V. Sz. (1786 – 1812) bol zapisovateľom v Dobšinej

Viliam Sz. (1776 – 1848) bol v Dobšinej gemerským účtovníkom

Michal III. Sz. (1742 – 1813) mal bydlisko v Dobšinej (tzv. Szott-kerti), bol tabulárnym sudcom Gemerskej a Liptovskej župy, hlavným dozorcom evanjelickej cirkvi v Dobšinej, dal v kostole postaviť krstiteľnicu (www.arcamum.com/hu/online-kiadnanyok/Nagyivan-nagy-ivan-magyarorszag-csaladai-1/tizedik-kotet-9475/...)

Baníctvom v dávnejšej minulosti sa zaoberali aj občania či mešťania spolu so svojimi rodinami. O ich činnosti v tomto smere sa zachovalo pomerne málo písomných dokladov.

Podľa Mikulik, J.: Dobschau – eine monographische Skizze mit einen Anhang die Dobschauer Eishőle, Košice 1878 sa v Dobšinej a okolí  v 17. storočí zaoberali rodiny, mená ktorých uvádzame v dobovej verzii:  Stempel, Stubner, Lux, Sontagh, Remenik, Krautundfleisch, Wasserbauch, Uliana, Lucas, Franz, Kraüzer, Mega, Klausmann, Csisko, Gemerer, Antony, Lang, Zimmermann a ďalšie.

V 18. storočí pribudli ďalšie rodiny: Kaiser, Heitschi, Fröstl, Mikulik, Purz, Roslosnik, Köhler, Pack, Gotthard a Szoyka.

Zaujímavým, ale nie nevýznamným pre baníctvo Dobšinej, bol príbeh „objavenia“ kobaltovej rudy. Koncom 18. storočia, v roku 1780, sa do mesta prisťahoval popredný baník zo Saska Ján Gottfried Schőn, ktorý upriamil pozornosť vtedajších baníkov na to, že kobaltová rudy by sa mohla zužitkovávať. V tomto smere mal určité skúsenosti, pretože v baniach vo Freibergu, Annabergu či Scheebergu sa už táto ruda v tom čase ťažila a výhodne speňažovala. Tu však ruda s obsahom kobaltu bola dovtedy považovaná za škodlivú a tak baníci prosili pána Boha, aby ich pred kobaltom ochránil. Údajne, práve počas spevu v kostole, si Schőn uvedomil možnosť využitia výskytu kobaltových rúd a následne sa venoval ich objavovaniu. Táto skutočnosť znamenala pre Dobšinú začiatok veľmi úspešnej doby baníctva a tak nielen jednotliví ťažiari, ale aj dobšinská evanjelická cirkev a mesto malo znamenité zisky.   

Je zrejmé, že okrem Dobšinej aj v okolitých banských osídleniach sa v histórii baníctva stretávame a osobnosťami a ich rodinami, ktoré svojim pôsobením sa zaslúžili o jeho rozvoj. Zo zápisov mestskej banskej knihy a zápisníc mestskej rady v Rožňave vyplýva, že v 14. storočí tam pôsobila  rodina Benedika Mumhart, čo boli predkovia rodiny Szilárdi, z ktorej Hermann bol v roku 1525 sudcom, ďalej sa začiatkom  16. storočia aktívne zaoberala baníctvom a mala banský majetok rodina Halbschuh (neskôr Irányi); potom  Ján Schlosser (rok 1525), Leonard Volf  a Ján Smidt (rok 1540) a Ján Marko. Podľa záznamov v zápisniciach koncom 17. storočia boli v Rožňave banskými mešťanmi Samuel Czékus, Jakub Münnich v roku 1589, Pavol Neubauer v roku 1699, Dávid Modori KollerMartin Zaller v roku 1700, Štefan Ujházy Babo a Pavol Lányi v roku 1704, Vavrinec Miller (označovaný ako umelec), Ján Veiser v roku 1723, v roku 1734 banské majetky vlastnili podnikatelia Ján Csály, Martin Eötvös (alias Pogány), Samuel Kirchmayer, Ján SzerecsényDaniel Roll. Neskôr, v roku 1744, bol banským podnikateľom Jakub Ster a v roku 1746 Matúš Trangus. V roku 1752 v zápisoch vystupuje meno Ján Szadlovsky, ktorý vtedy vyhľadával rumelku v oblasti Szöllőmál, zaujímavosťou je, že po ňom mohla byť nazvaná dlho existujúca štôlňa na Banskej stráni.

Podľa zápisov v banskej knihe  aj zo susednej osady Nadabula pochádzali podnikatelia, ktorí získali banské oprávnenia v oblasti  Ivágyó (dnes Turecká) a Szöllőmál. V roku 1701 to boli Andrej Vido, Martin Szaniszló, Andrej FascinaŠtefan Ujházy.  

Začiatkom 19. storočia majitelia hámrov a železiarní v údoliach Rimavy, Muráňa a Štítnika v snahe o zjednotenie  založili  v roku 1811 Rimavskú koalíciu, v roku 1808 Muránskú úniu a Štítnickú Concordiu.

Zo zakladateľov Muránskej únie spomenieme nasledovné osobnosti: Martin Petróczy, Schramko, Anton Csernus, Adam Czibur, PeterMartin  Barthó, Martin, MatúšAndrej Sturmann, Pavol Benkár, Štefan a Andrej Clementis, Pavol Gömöri, Schwarz, Malvieux, EnglerPfeferhofer.     

Z nich svojou aktivitou vynikal Martin Sturmann (1757 – 1844)

sturman.jpg

Pochádzal z rodiny švédskeho pôvodu, predkovia ktorej sa prisťahovali do územia Gemerskej župy. Narodil sa v Mokrej Lúke, jeho otec vlastnil viacej hámrov, pecí a rozsiahle lesné a poľnohospodárske pozemky, ktorých podiel zdedil. Svojou usilovnosťou získal  rozsiahle majetky nielen v Mokrej Lúke, ale aj inde vo vtedajšom Uhorsku. Počas svojho pôsobenie sa oboznámil aj so stavom priemyselnej ťažby surovín a železiarstvom Gemera a zaslúžil sa o rozvoj baníctva a železiarskeho priemyslu. Bol príkladom  pre ostatných v oblasti zavádzania nových technológií, svoje slovenské pece prestavoval na vysoké. Majiteľov gemerských železiarní presvedčoval, že vyššiu  úroveň možno dosiahnuť zjednocovaním a spoločným úsilím. Tak, v snahe rozvoja založil v roku 1792 oceliarsku spoločnosť nazvanú Societas Massae Chalibeae, ktorá i keď netrvala dlho, vystavala vysokú pec v osade Červená Skala (dnes miestna časť Šumiaca) a hámor. Veľkú zásluhu mal aj na založení Rimavskej koalícia dňa 16. februára 1810. Nebol však iba majiteľom a železiarom, ale aj významnou osobnosťou evanjelickej cirkvi, ktorú tak ako aj armádu všemožne podporoval.    

Medzi zakladateľov  Spolku železiarov údolia Rimavy, nazývaného ako Rimavská koalícia, patrili poprední statkári západnej časti Gemerskej stolice: barón Ján Luzsénszky, gróf AlojzAnton Forgách, Peter, AndrejJozef Kubinyi, Martin Sturmann, barón Gabriel Prónay, František Jozef Török, Jozef Rakovszky,  gróf Karol De la Motte, Korponay, Štefan Morau, Ladislav Sebestyén, Andrej Farkas, Próssay, Ján Jankovich, Teofil MilhanFridrich Heincz.

V roku 1801 majiteľmi železorudných baní na Hrádku boli: Martin Bodó, Štefan Kirinyi, Andrej Marton, Jozef Thaisz, Pavol Hámos, MichalPavol  Gömöri, súrodenci Marilinszky, Daniel Kerepessy Farkas, Rokfalusy, Daniel Ján Hirsch, František Gyurkovics, PetróczyVaymann.

Lubeníku mal sídlo a pôsobil majiteľ, podnikateľ a zamestnávateľ Ján Klementis (Clementisz), ktorý bol majiteľom viacerých hámrov a v roku 1780 vlastnil aj rozsiahle bane na Železníku a v Rákoši.  

Zo starých zamestnávateľov a majiteľov banských prevádzok uvádzame rodinu Latinákovú, ktorá pôsobila v oblasti obcí Ratková, Ploské a Ratkovský Suchá a vlastnila železiareň v Ploskom. Túto od roku 1798 vlastnili J. Latinák a P. Smik, v roku 1805 boli v železiarni dve slovenské pece. Latinák sa stal majiteľom železiarne v roku 1832. Okolo roku 1880 rodina vlastnila aj železorudné bane na Železníku a v Rákoši.

Medzi osobnosti, ktoré sa svojou publikačnou činnosťou zaslúžili o zachovanie cenných údajov z histórie baníctva a železiarstva, patria bezpochyby nasledovné:

Ladislav Bohuslav Bartholomaeides (1754 - 1825) – vedecký vlastivedný pracovník, historik, geograf, evanjelický kňaz a prírodovedný bádateľ.

bartolomaeides.jpg

V rokoch 1768 – 1772 navštevoval školu v Dobšinej, potom Kežmarské lýceum a univerzitu vo Wittenbergu. Po ukončení štúdií  krátko pôsobil v Rimavskej Bani, Ožďanoch a Ratkovej, v roku 1783 nastúpil ako evanjelický kňaz do farnosti v Ochtinej, kde pôsobil až do svojej smrti. Počas svojho života napísal viaceré školské učebnice, náučno-populárne vedecké diela a úvahy s osvietenskou tematikou. Jeho významnými dielami, v ktorých je množstvo údajov aj o baníctva a železiarstve oblasti sú: Memorabilia provinciae Csetnek cum tabulis aétri incisis vydané  v roku  1799, čo v podstate je monografia Štítnického  okresu  a v rokoch 1806 až 1808 vyšla v Levoči jeho obsiahla vlastivedná monografia o Gemerskej stolici pod názvom „Inclyti Supcrioris Ungariae Comitatus Gömöriensis Notitia Historico-Geographico-Statistica“. Svoje literárne práce písal zväčša latinsky, ale učebnice písal v slovakizovanej bibličtine, čo bol jazyk Kralickej biblie (zdroj: https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Bohuslav_Bartholomeides).

Keresztély Raisz (1766 – 1849), udáva sa aj Reisz, inžiniersky titul získal na budapeštianskej univerzite v roku 1791, bol hlavným geodetom Gemersko-Malohontskej stolice, asi pred rokom 1799 sa oženil s Kristínou Szontagh z Dobšinej, v rokoch 1788 – 1804 vyhotovil mapy viacerých gemerských obcí, v rokoch 1801 – 1802 ako prvý zameral jaskyňu Baradla, naprojektoval a vybudoval cestu cez horský priesmyk Soroška medzi Rožňavskou a Turnianskou kotlinou, ktorou ho poveril gróf Eszterházy. Cesta medzi Jablonovom nad Turňou a Lipovníkom o dĺžke 8 km, práce na výstavbe ktorej osobne riadil, bola dokončená v roku 1829. Neskôr bol krajským inžinierom panstva Eszterházyho a posledné roky svojho života trávil v Hrušove, kde aj zomrel a bol pochovaný podľa svojho želania v jabloňovom sade na začiatku obce (https://osobnosti.sss.sk/keresztely-raisz)

hrob-keresztely.jpg

Miesto jeho odpočinku dnes (https://cas.sk/fotogaleria/2691753... )

Jozef Mikulik (1852 – 1886) narodil sa 24. januára 1852 v rodine dobšinského baníka.

mikulik.jpg

Svoje detstvo prežil v baníckom prostredí, ktoré poznamenalo jeho orientáciu. S neobyčajnou snahou navštevoval školu v Dobšinej, pokračoval v štúdiu na Gymnáziu v Rožňave  a štúdium ukončil advokátskou skúškou v Prešove. Po ukončení štúdia začal vykonávať advokátsku prax vo svojej rodnej Dobšinej. Celý svoj život venoval štúdiu histórie a samovzdelávaniu.  Bol zvolený za člena mestskej rady a vykonával aj funkciu mestského archivára, čo mu umožňovalo využívať miestny archív. Ovládal nemčinu, maďarčinu, slovenčinu a latinčinu. Svojou bezúhonnosťou, pracovitosťou si získal dôveru občanov, ktorí ho navrhli zvoliť za mešťanostu. Vo voľbách tesným výsledkom neuspel a v roku 1882 sa presťahoval do Rožňavy, kde prijal miesto námestníka obecného notára. Po krátkom pobyte v Rožňave  14. januára 1886 zomrel a bol pochovaný na miestnom cintoríne. Z množstva jeho prác uvádzame najznámejšie, ktoré sa dotýkajú jeho rodného mesta:

Dobschau, eine monographische Skizze mit einen Anhang Die Dobschauer Eishőhle z roku 1878; A bánya és vasipar története Dobsinán z roku 1881   

Lívius Maderspach (1840 – 1921) – banský inžinier, odborný publicista, kráľovský banský radca

maderspach.jpg

Po ukončení štúdií v Grazi, polytechniky v Karlsruhe a banskej akadémii v Banskej Štiavnici, od roku 1871 pôsobil ako vedúci prevádzky a riaditeľ železiarne v Brzotíne a od roku  1897 ako vedúci závodu Účastinárskej železiarskej spoločnosti údolia Hornádu (Hernád-völgyi Vasipari Rt.). Napísal početné state o baníctve Rožňavy a okolia, ďalej o výskyte antimónu na Spiši a zinku v údolí Hrona, ktoré boli uverejnené v odborných časopisoch. Jeho najznámejším dielom, ktoré spracoval v rokoch 1875-1879 je „Magyarország vasércfekhelyei vydané v Budapešti roku 1880“.

Jozef Benkár (1802 – 1870) bol uhorský montanista a hutnícky inžinier. Narodil sa v rodine banského a železiarskeho podnikateľa Pavla Benkára, ktorý v Jelšave patril k popredným mešťanom a členom mestskej rady. Po štúdiách pôsobil ako správca huty Ján v okolí Spišskej Novej Vsi. Ako popredný jelšavský mešťan a člen železiarskeho spolku Orságh sa v roku 1827 stal hlavným inšpektorom Rimavsko-muránskej železiarskej únie, ktorá vznikla v roku 1808. Zaslúžil sa o založenie Gemerskej železiarskej spoločnosti v roku 1845 a o jej spojenie s Muránskou úniou a Rimavskou koalíciou v roku 1852, čím vznikla Rimavsko-muránska železiarska spoločnosť a bol zvolený za jej prvého predsedu.

Jozef Volný (1819- 1878) – modernizátor uhorského hutníctva a železiarstva na Slovensku, hutnícky inžinier.

jozef-volny.jpg

Pôsobil v hutiach Pohorelej, v rokoch 1844-1848 bol banským inžinierom Komorského úradu v Banskej Bystrici, po roku 1852 ako riaditeľ zdokonalil železiareň grófa Nádasdyho v Betliari, postavil tam novú vysokú pec, zlepšil konštrukciu existujúcej a prestaval valcovňu tyčového železa na vodný pohon; neskôr bol hlavným inšpektorom Rimavsko-muránskej železiarskej spoločnosti a potom riaditeľom Salgótarjánskej železiarskej spoločnosti.

Gustáv Melczer (1869 – 1907) – dobšinský rodák, po ukončení základnej školy navštevoval strednú školu v Rožňave, pokračoval v štúdiu v Rimavskej Sobote a v Spišskej Novej Vsi, kde maturoval.

melczer.jpg

V roku 1887 sa zapísal na riadne štúdium na budapeštianskej univerzite. Už v roku 1889 sa stal členom Uhorskej krajinskej geologickej spoločnosti a v roku 1893 získal diplom učiteľa, v roku  1897 zložil doktorské rigorózum. Svoje odborné práce uverejňoval vo vtedajších odborných periodických publikáciách. Značnou mierou prispel k poznaniu minerálov svojho rodiska a výsledky svojho bádania  uverejnil v práci „Barit z Dobšinej“ (Baryt Dobsináról). Spracoval a v monografii o baníctve Gemera uverejnil „Minerály Gemerskej župy“, čo bola jedna z jeho posledných prác.

Gustáv Eisele (1861 – 1911) bol významnou osobnosťou pôsobiacou v oblasti baníctva.

eisele.jpg

V rokoch 1880-84 študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Usiloval sa o odborné povznesenie baníctva a hutníctva na Gemeri. V roku 1884 nastúpil do služieb svojho času najväčšieho banského a hutného podniku na okolí – Rimamuránskej šalgótarjánskej spoločnosti ako praktikant na jeho riaditeľstve, neskôr pôsobil v Železníku. Od roku 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879-1900 bol vedúcim banského závodu v Železníku a v období 1900-1905 banským správcom v Rožňave. Od roku 1905 bol tajomníkom banského riaditeľstva Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde.  Bol iniciátorom založenia Baníckeho múzea v Rožňave a editorom Baníckej monografie – výnimočného diela z odborného i historického hľadiska, ktorá bola vydaná v roku 1907.

Mikuláš Rozložník, Košice 3/2025

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.